Słone jeziora amerykańskiego Zachodu obracają się w pył

0
106

Ta historia pierwotnie pojawił się na Wiadomości z kraju i jest częścią Biurko klimatyczne współpraca.

Zeszłego lata naukowcy z National Oceanic and Atmospheric Administration obserwowali pył wiejący 85 mil od jego źródła, Lake Abert i Summer Lake, dwóch wyschniętych słonych jezior w południowym Oregonie. To zdarzało się już wcześniej: solankowe jeziora są jednymi z najważniejszych źródeł pyłu na Zachodzie. Kalifornijskie Owens Lake jest największym w kraju źródłem PM10, drobnych zanieczyszczeń znajdujących się w kurzu i dymie, podczas gdy pióropusze wiejące z 800 mil kwadratowych odsłoniętego dna Wielkiego Jeziora Słonego spowodowały wypełnione toksynami burze piaskowe w Salt Lake City.

Słone jeziora szybko tracą wodę w wyniku zmian klimatu oraz zastosowań rolniczych i miejskich, stając się jednymi z najbardziej zagrożonych ekosystemów na Zachodzie. Teraz nowe przepisy oferują pewne wsparcie. 27 grudnia prezydent Joe Biden podpisał ponadpartyjną ustawę o ekosystemach jezior solnych w ustawie o programach stanów wielkiego basenu, która przeznacza 25 milionów dolarów na badania i monitorowanie słonych jezior w całym Wielkim Basenie. Chociaż finansowanie to jest ważnym krokiem, nie może zapewnić jeziorom tego, czego naprawdę potrzebują: więcej wody.

Wewnętrzna Zachód jest pełna słonych jezior, powstałych w wyniku topnienia śniegu na dnie dolin regionu Basin and Range. Doliny nie mają odpływu, więc woda pozostaje, dopóki nie wyparuje, pozostawiając cząsteczki, które były w niej zawieszone. Gromadzą się one z czasem, powodując duże zasolenie jezior.

„Tworzy unikalny system, który obsługuje krewetki solankowe i muchy alkaliczne, które mogą karmić niesamowite populacje ptaków wędrownych” – powiedział Ryan Houston, dyrektor wykonawczy stowarzyszenia Oregon Natural Desert Association, które stara się chronić wysoką pustynię w Oregonie, w tym Summer Lake i Lake Abert .

Jednak ta równowaga spływu, soli i parowania sprawia, że ​​słone jeziora są bardzo wrażliwe na zmiany klimatyczne. Zmniejszająca się pokrywa śnieżna i zwiększające się parowanie z powodu wyższych temperatur oznacza, że ​​w jeziorach jest mniej wody i wyższe stężenie soli. To stresuje krewetki i muchy, które z czasem przystosowały się do określonego zasolenia, a także odsłania suche dno jeziora, tworząc niebezpieczne burze piaskowe.

Dziesięciolecia przekierowań do użytku rolniczego i komunalnego również zabrały wodę z jezior. Na przykład jezioro Owens w Kalifornii było prawie całkowicie wyschnięte przez prawie sto lat, odkąd jego woda została skierowana do Los Angeles. Raport opublikowany w tym miesiącu przez naukowców z Utah i organizacje zajmujące się ochroną przyrody ostrzega, że ​​połączenie przekierowań wody i zmian klimatycznych sprawiło, że Wielkie Jezioro Słone jest na dobrej drodze do zniknięcia w ciągu pięciu lat.

Wielu uważa złą jakość powietrza za główny powód ratowania jezior. Ale pył jest oznaką, że cały ekosystem obumiera. Słone jeziora to kluczowe przystanki na Pacific Flyway, szlaku migracji ptaków, który rozciąga się od Alaski po Patagonię w Chile. „To, że martwimy się pyłem, mówi mi, że minęliśmy już punkt, w którym jezioro Abert zostało utracone jako część Pacific Flyway, jego najważniejszej wartości ekologicznej” – powiedział Houston. Ponad 80 gatunków ptaków zamieszkuje lub migruje przez jezioro Abert, a 338 gatunków zależy od Wielkiego Jeziora Słonego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj