Stany Zjednoczone wysyłają pieniądze do krajów zniszczonych przez cyberataki

0
65

Wiosną ub Rząd Kostaryki doświadczył serii ataków ransomware, które sparaliżowały krytyczne systemy w całym kraju. Ponieważ import i eksport, opieka zdrowotna i inne usługi publiczne zostały zakłócone, prezydent Kostaryki Rodrigo Chaves Robles ogłosił stan wyjątkowy, a ożywienie było wielomiesięczną męką. Prawie rok po rozpoczęciu kryzysu wysoki urzędnik Białego Domu powiedział dziś dziennikarzom, że Stany Zjednoczone planują przekazać 25 milionów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego, aby pomóc Kostaryce we wzmocnieniu infrastruktury cyfrowej.

Dotacja obejmie finansowanie utworzenia centrum operacji bezpieczeństwa w Ministerstwie Nauki, Innowacji, Technologii i Komunikacji Kostaryki. Zwiększy to zdolność kraju do systematycznego ulepszania obrony infrastruktury krytycznej, wykrywania włamań i koordynowania reakcji na incydenty w całym rządzie. Dofinansowanie obejmie również szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz bezpieczny sprzęt, w tym sprzęt i licencje na oprogramowanie.

Wysoki rangą urzędnik administracji Bidena, który rozmawiał z dziennikarzami pod warunkiem, że nie wymienią mojego nazwiska, jest w Kostaryce, aby spotkać się z Chavesem w sprawie pomocy, która nadejdzie z Departamentu Stanu USA. Kostaryka jest współgospodarzem Szczytu Demokracji 2023 Departamentu Stanu w tym tygodniu.

Urzędnik powiedział również dziennikarzom, że w lutym rząd USA przekazał podobną dotację w wysokości 25 milionów dolarów Albanii w następstwie destrukcyjnego ataku na rząd tego kraju zeszłego lata, który został przypisany irańskim hakerom.

“Wtedy [of the ransomware attacks]natychmiast wysłaliśmy zespół amerykańskich ekspertów do pomocy w odbudowie Kostaryki i od tego czasu ściśle współpracujemy z tym krajem – i uznaliśmy, że ta dalsza stabilizacja, ta dalsza pomoc jest potrzebna” – powiedział dziennikarzom amerykański urzędnik.

Urzędnik powiedział, że administracja Bidena wybiera odbiorców funduszy na cyberbezpieczeństwo „na podstawie znaczenia ataków, które miały miejsce”. Cyberatak Iranu na Albanię był godny uwagi ze względu na jego atak na członka NATO. Tymczasem Chaves i inni członkowie rządu Kostaryki zasugerowali, że ataki na ich sieci, których dokonały znane rosyjskie gangi cyberprzestępcze, mogły być odpowiedzią na otwarte poparcie Kostaryki dla Ukrainy.

Ataki na Kostarykę były prowadzone przez płodny, obecnie rozwiązany gang cyberprzestępczy Conti i jego filie. Grupa zażądała 20 milionów dolarów okupu i przesłała setki gigabajtów danych skradzionych podczas ataków na swoją ciemną stronę internetową. A grupa otwarcie mówiła o swoich destrukcyjnych zamiarach. „Jesteśmy zdeterminowani, by obalić rząd za pomocą cyberataku” – napisano w poście skierowanym do Kostaryki i „amerykańskich terrorystów (Bidena i jego administracji)”. W czasie ataków Departament Stanu USA zaoferował nagrody w wysokości 15 milionów dolarów za informacje o Contim, które doprowadzą do aresztowania.

W ostatnich latach, w miarę eskalacji zagrożeń cyfrowych, Stany Zjednoczone koncentrowały się na uruchamianiu inicjatyw mających na celu zjednoczenie globalnej społeczności w walce z oprogramowaniem ransomware i inną cyberprzestępczością.

„W obecnym kontekście uznajemy, że wspieranie bezpieczeństwa naszych sojuszników i partnerów jest ważne” – powiedział dziś wysoki urzędnik, powołując się na współpracę z europejskimi sojusznikami, rosyjskie cyberataki i „szerszą konkurencję z Chinami” jako ogólne tło geopolityczne dla przenosić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj