Stosunek prawny do pigułek aborcyjnych zagraża dostępowi do wszystkich leków

0
102

W oświadczeniu Jim Stansel, wiceprezes Pharmaceutical Research and Manufacturers of America, lub PhRMA, nazwał FDA „złotym standardem określania, czy lek jest bezpieczny i skuteczny” i powiedział, że grupa ma „poważne obawy przed jakimkolwiek sądem zastępując swoją opinią decyzję FDA o zatwierdzeniu przez eksperta”.

Marcus Schabacker, prezes i dyrektor generalny ECRI, globalnej niezależnej organizacji non-profit, która rozwija medycynę opartą na dowodach, martwi się wpływem, jaki orzeczenia mogą mieć na bezpieczeństwo pacjentów. Aborcja farmakologiczna w stanie zawieszenia prawnego powoduje niejasność co do tego, co pracownicy służby zdrowia mogą, a czego nie. „Kiedy sąd wkracza i stwarza tego rodzaju niepewność, zagraża to pacjentom. Tego się obawialiśmy – mówi. „To wprowadza dodatkowe ryzyko”.

Nawet jeśli mifepriston ostatecznie stanie się niedostępny w Stanach Zjednoczonych, aborcja farmakologiczna jest nadal możliwa za pomocą samego mizoprostolu, drugiej połowy schematu dwóch tabletek. Lek ten jest zwykle przyjmowany od 24 do 48 godzin po mifepristonie w celu rozszerzenia szyjki macicy i wywołania skurczów, które opróżniają macicę. Chociaż mniej skuteczny niż przyjmowanie obu tabletek, schemat składający się wyłącznie z mizoprostolu jest zatwierdzony przez Światową Organizację Zdrowia i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów jako akceptowalna alternatywa.

Najnowsze orzeczenie nie jest jednak ostatecznym słowem. FDA może zdecydować się na skorzystanie ze swojego uznania egzekucyjnego, co oznacza, że ​​nie będzie egzekwować ograniczeń określonych w orzeczeniu w sprawie Kacsmaryk. Jeśli tak się stanie, umożliwiłoby to dostawcom dalsze przepisywanie pigułki do 10 tygodnia ciąży i wydawanie pigułki pocztą.

„Decyzja egzekwowania prawa jest normalną częścią amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości” – mówi Cohen. „Pomyśl tylko o tych wszystkich sytuacjach, w których jechałeś autostradą z prędkością ponad 55 mil na godzinę, a policjanci nie zatrzymali cię, ponieważ korzystali ze swojego uznania organów ścigania”.

Nie ma jasności co do tego, co będzie dalej. Tydzień temu – tego samego dnia, w którym pojawiła się opinia Kacsmaryka – sędzia federalny w stanie Waszyngton orzekł, że FDA musi zapewnić dostęp do mifepristone w tym stanie, 16 innych i Dystrykcie Kolumbii. Stan Waszyngton leży w Dziewiątym Okręgu, co powoduje bezpośredni konflikt orzeczeń z dwóch oddzielnych obwodów systemu sądowego. Tego rodzaju konflikty zwykle muszą być rozstrzygane przez Sąd Najwyższy, a uczeni zakładają teraz, że bitwa o dostęp do mifepristone zmierza właśnie tam.

Dziś rano prokurator generalny USA Merrick Garland powiedział, że Departament Sprawiedliwości USA zwróci się do Sądu Najwyższego o pilną pomoc w celu zablokowania ograniczeń dotyczących mifepristonu stworzonych przez opinię Kacsmaryka, być może natychmiast wnosząc sprawę do sądu. Eksperci twierdzą, że przy tak szybkim tempie sprawy nie można przewidzieć, jakie może być następne orzeczenie.

WIRED będzie nadal aktualizować tę historię w miarę jej rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj