Światowa trasa Sama Altmana ma nadzieję uspokoić AI Doomers

0
84

Podniecenie wokół przybycie prezesa OpenAI Sama Altmana do Londynu było wyczuwalne w kolejce, która wiła się wokół budynku University College London przed jego przemówieniem w środowe popołudnie. Setki chętnych studentów i wielbicieli chatbota OpenAI ChatGPT przybyło tutaj, aby obejrzeć brytyjską część światowej trasy koncertowej Altmana, podczas której spodziewa się odwiedzić około 17 miast. W tym tygodniu odwiedził już Paryż i Warszawę. W zeszłym tygodniu był w Lagos. Następnie jedzie do Monachium.

Ale kolejka była odtwarzana przez niewielką grupę ludzi, którzy podróżowali, aby głośno wyrazić swój niepokój, że sztuczna inteligencja rozwija się zbyt szybko. „Sam Altman jest gotów postawić ludzkość na nadzieję na jakąś transhumanistyczną utopię” – krzyczał jeden z protestujących do megafonu. Ben, inny protestujący, który odmówił ujawnienia swojego nazwiska na wypadek, gdyby miało to wpłynąć na jego perspektywy zawodowe, również był zmartwiony. „Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni rozwojem przyszłych modeli sztucznej inteligencji, które mogą być egzystencjalnie niebezpieczne dla rasy ludzkiej”.

Przemawiając do wypełnionego po brzegi audytorium liczącego blisko 1000 osób, Altman wydawał się niewzruszony. Ubrany w ostry niebieski garnitur i zielone wzorzyste skarpetki, mówił zwięźle, zawsze na temat. Jego ton był optymistyczny, gdy wyjaśnił, w jaki sposób jego zdaniem sztuczna inteligencja może ożywić gospodarkę. „Jestem podekscytowany, że ta technologia może przywrócić brakujący wzrost produktywności z ostatnich kilku dekad” — powiedział. Ale chociaż nie wspomniał o protestach na zewnątrz, przyznał, że ma obawy, w jaki sposób generatywna sztuczna inteligencja może zostać wykorzystana do szerzenia dezinformacji.

„Ludzie są już dobrzy w dezinformacji i być może modele GPT to ułatwiają. Ale to nie jest rzecz, której się boję – powiedział. „Myślę, że jedna rzecz będzie inna [with AI] jest interaktywna, spersonalizowana, perswazyjna zdolność tych systemów”.

Chociaż OpenAI planuje stworzyć sposoby, aby ChatGPT odmówił rozpowszechniania dezinformacji i planuje stworzyć systemy monitorowania, powiedział, że trudno będzie złagodzić te skutki, gdy firma udostępni publicznie modele open source – jak ogłosiła kilka tygodni temu, co zamierza zrobić. „Techniki OpenAI tego, co możemy zrobić na naszych własnych systemach, nie będą działać tak samo”.

Pomimo tego ostrzeżenia Altman powiedział, że ważne jest, aby sztuczna inteligencja nie była nadmiernie regulowana, gdy technologia wciąż się rozwija. Parlament Europejski debatuje obecnie nad ustawą zwaną ustawą o sztucznej inteligencji, nowymi przepisami, które ukształtowałyby sposób, w jaki firmy mogą opracowywać takie modele i mogą utworzyć biuro ds. sztucznej inteligencji w celu nadzorowania zgodności. Wielka Brytania zdecydowała się jednak rozłożyć odpowiedzialność za sztuczną inteligencję między różne organy regulacyjne, w tym te zajmujące się prawami człowieka, zdrowiem i bezpieczeństwem oraz konkurencją, zamiast tworzyć specjalny organ nadzorczy.

„Myślę, że ważne jest, aby uzyskać tutaj równowagę”, powiedział Altman, nawiązując do debat toczących się obecnie wśród decydentów na całym świecie na temat tworzenia zasad dla sztucznej inteligencji, które chronią społeczeństwa przed potencjalnymi szkodami bez ograniczania innowacji. „Właściwa odpowiedź jest prawdopodobnie czymś pomiędzy tradycyjnym podejściem europejsko-brytyjskim a tradycyjnym podejściem amerykańskim” – powiedział Altman. „Mam nadzieję, że tym razem uda nam się wszystko dobrze połączyć”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj