Ten start-up chce dać rolnikom bliższe spojrzenie na uprawy — z kosmosu

0
107

Aspia Space dołącza do grona firm i agencji kosmicznych pracujących nad teledetekcją, śledzącą fizyczne atrybuty rzeczy na ziemi za pomocą czujników na satelitach. Większość satelitów obserwacyjnych Ziemi, takich jak wieloletni program NASA Landsat, wykorzystuje czujniki do obrazów optycznych – zasadniczo zdjęć z kosmosu. Ale w dowolnym momencie większość Ziemi jest pokryta chmurami, a także dymem i zanieczyszczeniem powietrza, które mogą blokować te czujniki i powodować poważne luki w danych. Radar ma tę zaletę, że przebija się przez chmury, dzięki czemu może zapewnić wyraźny obraz w dowolnym momencie — nawet w wiecznie zachmurzonych częściach irlandzkiej wsi.

Radarowe zdjęcia satelitarne obejmują wysyłanie fal radiowych i mikrofal, odbijanie ich od powierzchni Ziemi i wykrywanie ich echa. Na obrazie radarowym można zidentyfikować punkty orientacyjne, ale obrazy te są trudne do interpretacji bez specjalistycznej wiedzy. Dlatego Aspia używa ClearSky do konwersji ich na obrazy optyczne. Rozdzielczość też ma znaczenie, więc Aspia i inni zazwyczaj używają „radaru z syntetyczną aperturą” lub SAR, który symuluje efekt dłuższej anteny i generuje obrazy o wyższej rozdzielczości.

Kilka firm z komercyjnej branży kosmicznej przyjęło SAR w ostatnich latach, w tym kalifornijskie Capella Space i Umbra Space oraz fiński Iceye. Podczas gdy Aspia koncentruje się na analizie danych z orbiterów agencji kosmicznych, firmy te posiadają własne satelity i sprzedają lub licencjonują swoje dane radarowe innym. Na przykład firma Capella niedawno ogłosiła program partnerstwa analitycznego, dzięki któremu inne firmy mogą projektować własne algorytmy przy użyciu obrazów radarowych firmy Capella, mówi Adam Thomas, dyrektor ds. rozwoju biznesowego firmy.

Porównywanie obrazów radarowych o wysokiej rozdzielczości tego samego obszaru w celu wykrycia precyzyjnych zmian, takich jak zniszczone i zdrowe uprawy, to „prawdziwa supermocarstwo SAR” — mówi Todd Master, dyrektor operacyjny Umbra. (Jego firma jest szczególnie zainteresowana podobnym zastosowaniem: śledzeniem powodzi).

Dzięki uprzejmości Origin Digital

Jeszcze kilka lat temu dane SAR były w dużej mierze dostępne tylko dla agencji wojskowych i wywiadowczych. Ale teraz, gdy klienci mają dostęp do danych radarowych z prywatnych firm, takich jak Umbra, znajdą dla nich więcej potencjalnych zastosowań, zwłaszcza obejmujących analitykę. „To właśnie zobaczysz odblokowane w następnej dekadzie” — mówi Mistrz.

Aspia pracuje obecnie nad włączeniem generatywnej sztucznej inteligencji do ClearSky w celu prognozowania przyszłego wzrostu upraw i susz. „Zasadniczo ClearSky stosuje te same zasady co GPT” — mówi Geach. Tak jak duże modele językowe, takie jak ChatGPT i Bard, które pochłonęły ogromne ilości tekstu z Internetu, mogą przewidzieć prawdopodobną serię słów, ClearSky wykona zdjęcia satelitarne określonego obszaru i przewidzi serię obrazów, które będą następować. „Model przewiduje najbardziej prawdopodobną następną sekwencję: jak będzie wyglądać jutro?” on mówi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj