To Twilight of the Mods dla Bluesky i Reddit

0
79

To są dziwne dni dla osób, którym zależy na zaufaniu i bezpieczeństwie na platformach. W przeszłości wiele osób sugerowało, że albo bardziej skuteczna centralna moderacja (właściciel platformy bezpośrednio interweniuje w nadzorowanie zawartości platformy), albo lepsza zdecentralizowany moderacja (pozwalająca użytkownikom na zarządzanie ich przestrzenią poprzez moderację kierowaną przez społeczność) może utorować drogę do lepszego krajobrazu mediów społecznościowych – lub, najlepiej, alchemicznie zrównoważonej kombinacji tych dwóch. Ale w prawdziwym stylu Doliny Krzemowej jedna platforma centralizuje się w najgorszy możliwy sposób, podczas gdy druga jest decentralizacja katastroficzny.

Ostatnio Reddit i Bluesky pokazują, jak ponieść porażkę w obu przypadkach – jednym w pogoni za IPO, które niszczy dokładnie to, co uczyniło witrynę cenną dla użytkowników; drugi w pogoni za marzeniem o decentralizacji, które szybko nadszarpnęło witrynę i poddało w wątpliwość jej imponujące roszczenia.

Problemy o godz Reddit są złożone, ale krótko mówiąc, firma postanowiła pobierać od użytkowników opłaty za dostęp do swojego interfejsu programowania aplikacji (API), który był darmowy od 2008 roku. Motywacje finansowe, efekt domina dla armii ochotników moderatorzy subreddita i to, jak słabo Reddit poradził sobie z sytuacją, razem wzięte, składają się na kryzys dla witryny. Oryginalna zmiana API spowodowała masowe „zaciemnienie” na stronie, gdzie moderatorzy ograniczyli dostęp do swoich subredditów, blokując użytkownikom duże, popularne części zdecentralizowanej witryny jako rodzaj strajku.

W przypadku modów stawka była szczególnie wysoka. Zmiany API zagroziły aplikacjom i botom innych firm, które znacznie ułatwiły im pracę — popularne aplikacje mobilne innych firm do czytania Reddita, takie jak RiF lub Apollo, były szczególnie przydatne dla niedowidzących moderatorów /r/Blind ze względu na ich dostępność cechy. Dotyczy to w szczególności wielu funkcji moderacji na urządzeniach mobilnych. Ponadto Reddit ma ograniczony dostęp do własnego wewnętrznego narzędzia, Automoderatora. Teraz, jak mówi długoletni moderator /r/GirlGamers, Jaime Klouse, modyfikacje wolontariuszy są „cofane do 2015 roku, kiedy nie było żadnych przydatnych narzędzi i trzeba było moderować, dosłownie czytając każdy komentarz przesłany do twoich społeczności”.

Reddit zawsze był synonimem toksyczności, ale /r/GirlGamers, inkluzywna społeczność graczy, była jedną z kilku subredditów, które zapewniały alternatywny model, poprzez staranne egzekwowanie norm współpracy, kierując się silnym poczuciem etyki.

Z dość trafną metaforą, powiedział mi moderator Swan Song. „Nie byliśmy tylko ochotniczymi rycerzami, byliśmy także ochotniczymi kowalami i płatnerzami, tworzącymi własne potężne narzędzia, które pomagały nam w wysiłkach obronnych” – powiedziała, odnosząc się do różnych narzędzi, które umożliwił bezpłatny dostęp do API. Inny mod, iLuffhomer, powiedział, że zbawczą łaską Reddit było to, że „pozwoliło nam moderować, jak uznaliśmy za stosowne. Teraz wydaje się, że Reddit nie szanuje tego, co robimy”.

Jeśli społeczność ma się moderować, dając swoim zwykłym użytkownikom udział w codziennych wydarzeniach w ich internetowym wodopoju, oczywiste jest, że „wzmacnianie” ich (to tak uwielbiane korporacyjne hasło określające odpowiedzialność za outsourcing) wymaga przyznania im narzędzia, aby to zrobić. W tej chwili wydaje się, że działania Reddit mają na celu zachowanie jedynie pozorów moderacji społeczności, podważając te same rzeczy, które sprawiły, że i strona była warta zachodu. Jest to ostrzeżenie dla innych, nowszych witryn, które pewnego dnia również będą poszukiwać większych pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj