Ubiegłoroczne science fiction było bardziej zróżnicowane gatunkowo niż kiedykolwiek

0
87

Najlepsze amerykańskie science fiction i fantasy 2022 r, który gromadzi 20 najlepszych opowiadań fantasy i science fiction z ostatniego roku, zawiera szeroką gamę postaci i scenerii. Gościnna redaktorka Rebecca Roanhorse dokonała ostatecznego wyboru tegorocznego tomu.

„To nie jest kolekcja fantastyki naukowej i fantasy twojego ojca” — mówi Roanhorse w odcinku 538 Przewodnik maniaka po galaktyce podcast. „Jestem podekscytowany widząc, co piszą ludzie i dokąd zmierza ten gatunek, jakie nowe głosy można odkryć i jak daleko możemy przesuwać granice i nadal opowiadać uniwersalne historie”.

Przełamujący gatunek film P. Djèlí Clarka „Jeśli Marsjanie mają magię” przedstawia haitańskich księży walczących z najeźdźcami z kosmosu Wojna światów. „Zawsze uważam, że moje historie są zbyt dziwne” — mówi Clark. „To normalne. Zawsze myślę: „Ta historia będzie dziwna”, ponieważ wrzucam tam to, co chcę. Im więcej ludzi może pomyśleć: „Cóż, poczekaj chwilę. To ta marsjańska inwazja, co tam robi haitański kapłan vodun? Im bardziej wiem, że ludzie mogą pomyśleć, że to trochę dziwne, tym bardziej chcę to zrobić”.

Redaktor serii, John Joseph Adams, przeczytał tysiące artykułów, aby stworzyć długą listę potencjalnych kandydatów. Jedna z historii w książce „The Algorithm Will See You Now” autorstwa Justina C. Keya, ledwie dotarła do granicy, została opublikowana w antologii Vital: Przyszłość opieki zdrowotnej 31 grudnia. „To mała prasa i nie wiem, czy zdawali sobie sprawę z tego, co robią, wypuszczając ją dosłownie ostatniego dnia roku, tylko z powodów kwalifikowalności do nagrody i, na przykład, za to mógł łatwo to przegapić” – mówi Adams. – Oczywiście cieszę się, że tego nie zrobiłem.

Przewodnik maniaka po galaktyce Prowadzący, David Barr Kirtley, był pod szczególnym wrażeniem opowiadania Kela Colemana „Usuń swoje pierwsze wspomnienie za darmo”, które porusza temat wymazywania pamięci — idei, która była eksplorowana w filmach science fiction, takich jak Całkowite przypomnienie I Wieczne Słońce Nieskazitelnego Umysłu.

„Nie mogę wymyślić innego niż„ Usuń swoje pierwsze wspomnienie za darmo ”, który traktuje wymazywanie pamięci jako po prostu dobrą rzecz” — mówi Kirtley. „Myślę, że naturalnym sposobem, w jaki potoczy się historia, jest motyw przewodni, że jeśli wymazujesz swoje błędy i wymazujesz swój ból, to wymazujesz siebie i to, co czyni cię człowiekiem, a co czyni cię indywidualnością, więc była to powieść leczenia, aby mieć pomysł: „Może to byłoby po prostu dobre”.

Posłuchaj całego wywiadu z Rebeccą Roanhorse, P. Djèlí Clarkiem i Johnem Josephem Adamsem w odcinku 538 Przewodnik maniaka po galaktyce (powyżej). Zapoznaj się też z najważniejszymi punktami dyskusji poniżej.

David Barr Kirtley o „Skinder’s Veil” Kelly Link:

Podstawowa konfiguracja jest taka, że ​​​​jest ten wymachujący dyplomem student, a jego przyjaciel zajmuje się domem w odległym Vermont, a ona ma nagłą sytuację rodzinną i pyta, czy może ją zastąpić. Zgadza się i idzie do tego domu, a ona daje mu wskazówki, że facet, który jest właścicielem domu, ma wielu przyjaciół, którzy wpadają, a jeśli pojawią się tylnymi drzwiami, powinien ich wpuścić i po prostu wpuścić spędzać czas, robić co chcą. Ale właściciel może się pojawić i podejdzie do drzwi wejściowych, i pod żadnym pozorem nie wpuszczaj go do własnego domu. Więc to bardzo, bardzo dziwna, intrygująca konfiguracja i to naprawdę uderzyło mnie podczas czytania, że ​​kiedy tworzysz taką tajemnicę – dlaczego nie możesz wpuścić właściciela do jego własnego domu? – to po prostu sprawia, że ​​​​chcesz przeczytać tyle historii i dowiedzieć się, co się dzieje.

P. Djèlí Clark o „Byłem nastoletnim kosmicznym dżokejem” Stephena Grahama Jonesa:

Dorastałem w latach 80., więc sporo pamiętam [arcade games]. Przez cały czas, kiedy czytam historię Stephena, myślę o niej Ostatni myśliwiec, ponieważ tak wiele z nich wyraźnie opiera się na dorastaniu w latach 80. z grami zręcznościowymi. I tak, byłem w arkadii. Teraz nie miałem problemu z nękaniem. Prześladowcy nie przetrwali długo w mojej okolicy, to wszystko, co mam do powiedzenia. Nie przetrwałeś długo, jeśli byłeś łobuzem w mojej okolicy, to się nie wydarzy. Nie było takiego porządku dziobania. Byłoby to dla ciebie ciężkie, gdybyś zdecydował: „Zamierzam podjąć zawód łobuza”. Więc to były rzeczy, które widziałem w telewizji i mówiłem: „Spójrz na tych łobuzów. To interesujące stworzenia.

John Joseph Adams o science fiction kontra fantasy:

Chcemy [The Best American Science Fiction and Fantasy] być równie atrakcyjnym zarówno dla ludzi, którzy mówią, że lubią science fiction, jak i dla ludzi, którzy mówią, że lubią fantasy, więc chcemy, żeby to było 50/50. Ale są też historie, które dotykają obu rzeczy, które mogą być jednym lub drugim. Jak więc je policzyć, kiedy wciskasz je w sloty? … Ogólnie rzecz biorąc, odrobina fantazji w historii, która poza tym jest całkowicie science fiction, czyni ją fantazją. To tak, jakby fantazja była tak potężna – w tej kropli fantazji jest tak potężna magia – że zmienia całą historię w fantazję. Ponieważ fantastyka naukowa ma być spekulacją i teoretycznie możliwą bazą na rzeczywistej, istniejącej wiedzy naukowej, więc kiedy wpadniesz w magię, wszystko jest w pewnym sensie dotknięte tą fantazją.

Rebecca Roanhorse w „Let All the Children Boogie” Sama J. Millera:

Czuję, że ta historia naprawdę oddaje ten mglisty czas w okresie dojrzewania, kiedy próbujesz dowiedzieć się, kim jesteś, i wszystko wydaje się lepkie i nowe, a muzyka jest balsamem w twoim życiu… Myślę, że to uczucie, które masz w okresie dojrzewania, że te piosenki są dla mnie tak głębokie emocjonalnie, ponieważ próbuję znaleźć słowa, aby dowiedzieć się, kim jestem i jaka jest moja tożsamość, a ci artyści wydają się mieć jakiś wgląd w życie, którego ty nie masz jako nastolatek. Pomyślałem więc, że ta historia była bardzo skuteczna. Pomyślałem, że to bardzo, bardzo fajne, po prostu uchwycić ten moment w czasie i to, jak to jest, i jak intensywna może być ta przyjaźń lub ten rodzący się romans, i jak ktoś taki jak David Bowie, ze wszystkich ludzi, może to uchwycić w sposób, którego sam nie jesteś w stanie wyrazić.


Powrót do góry. Przejdź do: Początek artykułu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj