Ukryte zagrożenia zdecentralizowanej sieci

0
78

Kiedy Elona Muska przejął Twittera w zeszłym roku, wielu użytkowników przeniosło się na darmową i otwartą platformę Mastodon. Mastodon, podobnie jak inne zdecentralizowane media społecznościowe, nie jest własnością jednego z głównych graczy technologicznych i nie polega na scentralizowanym systemie jednej firmy. Zamiast tego działa na niezależnie uruchamianych serwerach. Inne zdecentralizowane platformy mediów społecznościowych, takie jak Steemit, wykorzystują technologię blockchain, aby zapewnić przechowywanie danych na serwerach w dowolnym miejscu na świecie.

Exodus z Twittera do Mastodona był spowodowany ostrożnością Muska i obawą, że platforma rozpadnie się w jego rękach. Rzeczywiście, ogólna nieufność do uznanych mediów społecznościowych jest wysoka, dzięki naruszeniom danych, niespójnemu przywództwu i wątpliwym powiązaniom geopolitycznym. W odpowiedzi zwolennicy zdecentralizowanych sieci społecznościowych twierdzą, że te alternatywy zwiększają przejrzystość i dają użytkownikom większą kontrolę nad ich doświadczeniami online. Jednak decentralizacja ma również wady, z których wiele odzwierciedla większe problemy kulturowe.

Najważniejszym z problemów wywołanych przez zdecentralizowaną sieć jest wzrost myślenia konspiracyjnego. Jak twierdzi w swojej książce profesor Uniwersytetu Virginia Commonwealth, David Golumbia Polityka Bitcoin: oprogramowanie jako prawicowy ekstremizm, teorie spiskowe, które są głęboko zakorzenione w amerykańskim życiu, kierują się w dużej mierze tą samą logiką, która leży u podstaw zdecentralizowanej technologii. Używając kryptowaluty jako przykładu, Golumbia pokazuje, jak wiele przekonań zagorzałych zwolenników bitcoina opiera się na skrajnie prawicowym myśleniu. Zdecentralizowana bankowość opiera się na nieufności do istniejących instytucji finansowych, obiecując krypto-entuzjastom większą kontrolę nad ich pieniędzmi. W rezultacie kryptowaluty, takie jak bitcoin, mogą być atrakcyjne dla osób, które uważają, że amerykańska Rezerwa Federalna kradnie wartość zwykłym ludziom lub że „elity” mają zbyt dużą władzę i mogą pociągać za sznurki za rządem. Najczęściej te elity są kodowane jako „żydowska kontrola”, grając w długotrwałe antysemickie tropy. Podczas gdy wiele osób, które inwestują w bitcoiny i inne kryptowaluty, może nie podzielać tych ekstremistycznych, skrajnie prawicowych poglądów, systemy, w które wchodzą, często to robią.

Decentralizacja pojawia się jako rozwiązanie pozornie wątpliwych instytucji o ugruntowanej pozycji – czy to banków, czy platform – ponieważ promuje indywidualną własność. Polega na poszukiwaniu miejsca do ochrony siebie i określonej grupy. Nieufność, jak ta opisana przez Golumbię, oraz uczucia, które skłaniają wielu do ucieczki z Twittera na rzecz Mastodona, często przejawiają się w spisku, nasilają się, gdy instytucje są niespójne lub źle działają. Dążenie do decentralizacji nie sprawia, że ​​użytkownicy są z natury konspiracyjni. Ale kiedy przenoszą się na nową platformę – nawet taką, która jest zdecentralizowana i rzekomo bardziej godna zaufania – ponieważ obawiają się starej, często przynoszą ze sobą tę nieufność-qua-spisek.

Zdecentralizowane media społecznościowe są również zbudowane tak, aby były podejrzane o świat zewnętrzny. Jest to widoczne w „sfederowanej sieci” serwerów Mastodona, z którymi łączą się użytkownicy, podobnie jak w przypadku pisania wiadomości e-mail Hotmail z konta Gmail. Nowi użytkownicy podczas rejestracji wybierają jeden serwer, na podstawie wspólnych zainteresowań lub przynależności zawodowej. Jednak te serwery mogą również blokować się nawzajem. Jest to najprawdopodobniej funkcja moderowania treści w celu promowania bezpieczeństwa, ale może być również używana do ukrywania rzeczy, z którymi się nie zgadzasz lub których nie chcesz widzieć. Na przykład serwer Mastodon z setkami dziennikarzy, którzy dołączyli po tym, jak Musk zaczął banować reporterów technicznych na Twitterze, jest obecnie blokowany przez ponad 200 innych serwerów, które twierdzą, że reporterzy w złowrogi sposób inwigilują innych. Łatwo sobie wyobrazić, jak zdecentralizowane, a zatem bardziej odizolowane przestrzenie online, takie jak te sfederowane serwery Mastodon, mogą prowokować myślenie spiskowe.

Na innych zdecentralizowanych platformach Web3 konspiracyjne ideologie dochodzą do głosu w bardziej wyraźny sposób. Na przykład instrukcje Steemit dla nowych użytkowników informują, że pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić po dołączeniu, jest „zapisanie kluczy głównych/właścicielskich na kartce papieru i przechowywanie papieru w bezpiecznym miejscu. Każdy może użyć Twojego hasła, aby się zalogować, przesyłać pieniądze, komentować innych i łowić znajomych. Jak byś to nazwał? „Klucz główny/właściciel” nie wystarczy”. Platforma sugeruje, że użytkownicy muszą odgrodzić się od niebezpieczeństw cyfrowego świata, ponieważ innym przestrzeniom i użytkownikom nie można ufać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj