Umowa TikTok-Oracle ustanowiłaby 2 niebezpieczne precedensy

0
266

w sierpniu 2020 r. Prezydent Donald Trump wydał bombowy dekret zakazujący TikTok w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu, gdy TikTok rywalizował z innymi firmami Big Tech – rosnącymi wśród nastoletnich użytkowników, podczas gdy Facebook i inne zmagały się z trudnościami – jego zdolność do przetrwania w Stanach Zjednoczonych pozostaje pod chmurą niepewności. Czy organy regulacyjne wkroczą i zlikwidują produkt, który stał się podstawową formą komunikacji dla około 100 milionów Amerykanów?

Ta chmura wydawała się podnosić w zeszłym tygodniu po doniesieniach, że TikTok zawrze umowę dotyczącą przechowywania danych z Oracle. W perspektywie krótkoterminowej umowa byłaby dobra dla użytkowników z USA, umożliwiając TikTok zainwestowanie większej ilości zasobów i energii w ulepszanie swojego produktu, zamiast zmagać się z rządem.

Ale na dłuższą metę prognoza wygląda gorzej. Umowa stworzy precedensy, które mogą zaszkodzić firmom technologicznym i ich użytkownikom.

Głównym problemem, jaki amerykańscy politycy podnieśli w związku z TikTokiem, jest to, że ponieważ jest on własnością chińskiego ByteDance, chiński rząd może mieć dostęp do wszelkich danych amerykańskich będących w posiadaniu firmy. Drugim dużym problemem było zagrożenie bezpieczeństwa. Ta umowa dotyczyłaby obu. Zgodnie z umową Oracle będzie przechowywać dane TikTok dla użytkowników z USA, zapewnić, że dane nie będą przesyłane do ByteDance oraz będzie odpowiedzialne za ochronę danych użytkowników przed zagrożeniami cyberbezpieczeństwa. Ponieważ to delikatne zadanie będzie wykonywane przez amerykańską firmę blisko powiązaną z rządem, TikTok powinien wreszcie móc rozwiać obawy, że jego operacje w Stanach Zjednoczonych stanowią poważne zagrożenie dla amerykańskiego bezpieczeństwa.

Oczywiście umowa nakłada na TikTok koszty finansowe i techniczne. Firma zapłaci za przechowywanie danych stron trzecich, mimo że jej konkurenci starali się obniżyć własne koszty i poprawić wydajność, przechowując dane we własnych centrach danych. Mimo to umowa jest znacznie lepsza niż zakaz lub zmuszenie do scedowania większościowego pakietu na amerykańską firmę, dwa wyniki, które wydawały się prawdopodobne latem 2020 roku. Koszty są warte poniesienia, ponieważ dadzą TikTok swobodę konkurowania na największym siła: jego produkt.

Jednak umowa jest prawie pewna, że ​​nada rozpędu zagranicznym rządom, które chcą zrobić dokładnie to, co robią Stany Zjednoczone: wymagać od firm przechowywania danych w ich granicach. Wiele krajów wprowadziło tego typu wymagania dotyczące lokalizacji danych w ciągu ostatniej dekady, w tym Rosja, Indie i Francja. W odpowiedzi sektor technologiczny stwierdził, że takie podejście do przechowywania danych stwarza ryzyko dla prywatności, obniża wydajność i nakłada koszty zgodności, które utrudniają konkurowanie małym firmom.

Jeśli rządowi USA uda się zmusić TikTok do zawarcia tego lokalnego porozumienia dotyczącego przechowywania danych z Oracle, inne rządy będą bardziej skłonne nałożyć porównywalne wymagania na amerykańskie firmy działające w ich granicach. Zasada, która mogłaby przemawiać do krytyków TikTok w Stanach Zjednoczonych, mogłaby wydawać się znacznie mniej pożądana, gdyby została zastosowana do Apple, Meta lub Snap w krajach takich jak Chiny czy Rosja. Wojna na Ukrainie unaoczniła, dlaczego kraje takie jak Rosja chcą wykorzystywać lokalizację do sprawowania większej kontroli nad globalnymi firmami technologicznymi, a także dlaczego tak ważne jest, aby lokalne wymagania dotyczące przechowywania danych pozostały wyjątkiem, a nie normą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj