W USA brakuje psów do wąchania bomb

0
26

Pandemia Covid-19 odegrał kluczową rolę w globalnym chaosie łańcucha dostaw w ciągu ostatnich 18 miesięcy, który zakłócił handel i podsycił kryzys związany z kosztami życia na całym świecie. I wydaje się, że żaden rurociąg nie uniknął jego wpływu. Po latach prób podniesienia świadomości na temat niedoboru psów o cechach genetycznych, fizycznych i emocjonalnych niezbędnych do pracy jako psy do wykrywania bomb w Stanach Zjednoczonych, eksperci twierdzą, że zamieszanie związane z pandemią jeszcze bardziej skomplikowało sytuację.

Stany Zjednoczone pozyskują od 85 do 90 procent swoich psów do wykrywania z zagranicy, zwłaszcza z krajów europejskich, takich jak Niemcy i Holandia. Psy przechodzą zaawansowane szkolenie w wielu podspecjalizacjach, w tym wykrywaniu bomb i narkotyków oraz poszukiwaniach i ratownictwie. Ale ich hodowla, genetyka, środowisko i szkolenie we wczesnym okresie życia są kluczowe dla wyhodowania psów o cechach psychicznych i fizycznych, które będą je chronić w pracy i zapewnią dobrą jakość życia.

„Ksi nos to najlepsza technologia, jaką mamy do lokalizowania materiałów wybuchowych, dlatego musimy mieć bardzo spójne i wysokiej jakości źródło psów” – mówi Sheila Goffe, wiceprezes ds. stosunków z rządem w American Kennel Club. „Kiedyś rozmawialiśmy o tym, co jeśli nastąpi globalny kryzys lub problemy geopolityczne, nie będziemy w stanie sprowadzić wszystkich tych psów, które importujemy z Europy. I wtedy to się stało”.

W zeznaniu przed Kongresem w marcu 2016 r. Cindy Otto, dyrektor wykonawczy Penn Vet Working Dog Center na Uniwersytecie Pensylwanii, ostrzegła senacką komisję bezpieczeństwa wewnętrznego przed tymi zagrożeniami. „Przez outsourcing naszych wymogów bezpieczeństwa narodowego rezygnujemy z kontroli rodzaju psów, zdrowia psów i wczesnego szkolenia psów” – powiedziała wówczas. „Jesteśmy również narażeni na przerwy w dostawach z powodu polityki, katastrofy lub choroby”.

Dziś mówi, że widzi postępy w zwiększaniu krajowej podaży psów do wykrywania w USA. Rozszerzone kontrakty federalne dla projektów w Johns Hopkins Advanced Physics Laboratory, Auburn University, Gallant Technologies, K2 Solutions i innych pracują nad opracowaniem nowych technologii i procedur wspierających rozszerzoną sieć hodowli psów do wykrywania. A programy, takie jak „Patriotic Puppy Program” Amerykańskiego Związku Kynologicznego, mają na celu nauczenie istniejących amerykańskich hodowców o wymaganiach i kryteriach szczególnego skupienia się na psach wykrywających. Dodaje jednak, że postęp jest stopniowy i potrzeba lat fundamentalnej pracy, aby przyniosła owoce.

„Chciałbym, żebyśmy byli dalej, ale z pewnością pandemia spowolniła badania, spowolniła wszystkie programy” – powiedział Otto WIRED. „Ograniczyła napływ psów z zagranicy i spowolniła postęp w tym kraju w tworzeniu alternatyw – po prostu pobij nas wszystkich”.

W zeszłym miesiącu US Government Accountability Office (GAO) opublikowało prawie 100-stronicowy raport na temat pracujących psów i potrzeby agencji federalnych w celu lepszej ochrony ich zdrowia i dobrego samopoczucia. GOA twierdzi, że od lutego rząd federalny USA miał około 5100 psów pracujących, w tym psów do wykrywania, w trzech agencjach federalnych. Kolejne 420 psów „służyło rządowi federalnemu w 24 programach zarządzanych przez wykonawców w ośmiu departamentach i dwóch niezależnych agencjach”, mówi raport GAO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj