Walkout w magazynie Amazon to tylko najnowsza inicjatywa

0
217

Przed świtem w środę rano pracownicy trzech magazynów Amazona odeszli z pracy. Ponad 60 pracowników na dwóch stacjach dostaw w Queens w stanie Nowy Jork i jednej na przedmieściach Maryland w Waszyngtonie koordynowało pierwszy wielostanowy strajk w magazynach Amazona w USA, żądając 3 dolarowej podwyżki godzinowej.

Gdy głośne wybory związkowe w Bessemer, Alabamie i Staten Island w stanie Nowy Jork przyciągnęły uwagę świata, nieformalny związek o nazwie Amazonians United (AU) organizuje akcje w obiektach w całym kraju – i wygrywa.

Organizacja kierowana przez pracowników rozpoczęła się, gdy garstka pracowników magazynów z Chicago zebrała się w 2019 r., aby zaprotestować przeciwko firmie ograniczającej dostęp do wody, zgodnie z wywiadem w jakobin. „Nie jesteśmy ruchem pozbawionym przywódców”, mówi Ira Pollock, członek UA, który w środę wyszedł z jednego z magazynów Queens. „Jesteśmy ruchem przywódczym”. Grupa ma publiczne oddziały w Chicago, Nowym Jorku, Maryland, Sacramento, Północnej Karolinie i innych miejscach, inni wolą działać w podziemiu. Zamiast ubiegać się o certyfikację przez Krajową Radę ds. Stosunków Pracy, która wymagałaby od Amazona negocjowania z nimi wynagrodzeń i innych warunków, pracownicy korzystają ze swoich praw do angażowania się w chronioną wspólną działalność: poruszają kwestie w miarę ich pojawiania się i prowadzą kampanie na rzecz poprawić swoje warunki pracy.

W ciągu ostatnich kilku lat członkowie AU twierdzą, że wygrali między innymi podwyżki płac, płatne zwolnienia chorobowe, których wcześniej im odmawiano, płatne urlopy dla osób pracujących w niepełnym wymiarze godzin oraz środki bezpieczeństwa związane z Covid-19. Niektóre są małe, ale mają duży wpływ, jak na przykład instalacja mat przeciwzmęczeniowych, które pokrywają twardą podłogę magazynu i poprawiają warunki pracy osób stojących przez długi czas. Na początku tego roku pracownicy w Chicago powiedzieli, że: wygrała godzinowa podwyżka w wysokości od 1,45 do 2,30 USD po tym, jak opuścili wiele witryn w grudniu, żądając wyższych zarobków. Amazon twierdzi, że podwyżki były częścią regularnego procesu przeglądu płac, który wpłynął na pracowników ponad dwudziestu zakładów w Chicago. Zainspirowane przez swoich kolegów, sześć magazynów, w tym te w Queens i Maryland, złożyło w grudniu petycję do Amazona z kilkoma żądaniami, w tym przedłużeniem przerwy o pięć minut, zakończeniem niedoboru personelu, polityką niesprzyjającą pogodzie i podwyżką o 3 dolary. W stanie Maryland pracownicy twierdzą, że obecna płaca minimalna wynosi 15,90 USD, aw Queens 15,75 USD.

„Jesteśmy dumni, że możemy zaoferować najlepsze w branży wynagrodzenie, konkurencyjne korzyści oraz możliwość rozwoju w firmie dla wszystkich. Chociaż istnieje wiele ustalonych sposobów zapewnienia, że ​​słyszymy opinie naszych pracowników w naszej firmie, szanujemy również prawo niektórych do ujawniania swoich opinii na zewnątrz” – napisał w oświadczeniu rzecznik Amazon Kelly Nantel.

W styczniu pracownicy twierdzą, że firma wydała zasadę zakazującą telefonów z magazynu i złożyli petycję z żądaniem odwrócenia kolejności. „Zdobyliśmy to żądanie niemal natychmiast”, mówi Linda, która pracuje w sortowaniu paczek w zakładzie DMD9 w Maryland. Firma znalazła się niedawno pod ostrzałem za przywrócenie zakazu korzystania z telefonów komórkowych po tym, jak sześciu pracowników z Illinois zginęło w magazynie podczas serii tornad.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj