White Gladis i jej orki dokonują zemsty — 30 lat po „Uwolnić Willy’ego”

0
102

Przyszłe pokolenia będą znać legendę Białej Gladis.

Pod koniec maja, gdy Ameryka zmagała się z upadkiem HBO Max, media społecznościowe podchwyciły inną historię: grupa orek, prawdopodobnie zorganizowana przez jednego orka, który przeżył traumę, zaczęła atakować fantazyjne łodzie u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego. Ten wieloryb, White Gladis, wkrótce stał się sławny. Na Twitterze ona i jej współtowarzysze, o których niektórzy spekulowali, że nauczyli się od niej, szybko zostali okrzyknięci antykapitalistycznymi sabotażystami przejmującymi morza. Te tweety były zarówno bardzo błędne, jak i całkowicie słuszne.

Wkrótce każdy ekspert, który chciał stanąć na rogu, zastanawiał się, czy orki nie rozpoczynają powstania. LiveScience, które ujawniło tę historię, zauważyło, że eksperci uważają, że ataki orek, które zazwyczaj polegają na uderzaniu głowami w ster łodzi przez orki, nasiliły się od 2020 r. „Orki atakują łodzie. Ale czy to zemsta czy trauma?” przeczytać Popularna nauka nagłówek. Niektórzy spekulowali, że White Gladis mogła być w ciąży, kiedy zaczęło się taranowanie łodzi. Inni nazywali to wszystko fuksem. Jeszcze inni zastanawiali się, czy orki zaaranżowały tragedię Tytanów. Nie zrobili tego, ale to nie powstrzymało komentatorów TikTok przed żartowaniem, że wieloryby „zamówiły Five Guys”.

To takie komentarze, bez względu na to, jak bardzo niesmaczne, wyjaśniają, dlaczego White Gladis i jej towarzysze stali się internetowymi bohaterami ludowymi. W zeszły weekend Bloomberg poinformował, że 500 najbogatszych ludzi na świecie wzbogaciło swoje kasy o kolejne 852 miliardy dolarów, przy czym Elon Musk i Mark Zuckerberg przyciągnęli odpowiednio 96,6 miliarda dolarów i 58,9 miliarda dolarów. (Kiedy mecz w klatce?) Bilety na podróż Tytana, aby zobaczyć wrak Tytaniczny podobno kosztował 250 000 dolarów. Nic dziwnego, że przeciętni ludzie są szczęśliwi, gdy orki lamentują „zatopić bogatych” – lub przynajmniej kupują towar w stylu Lisy Frank, reklamujący ten slogan.

16 lipca film Uwolnij Willy’ego kończy 30 lat. Trzy dekady później może być najbardziej zapamiętany z produkcji jednej nieuniknionej piosenki Michaela Jacksona i naprawdę świetnej SWV. Ale nauczyło też całe pokolenie, że orki nie zawsze były szczęśliwe, występując w parkach rozrywki i że kapitalistyczna tendencja do zmieniania ich w coś, na co można się gapić, nie jest szczególnie humanitarna.

Dwadzieścia lat później Uwolnij Willy’ego wyszedł, jego przesłanie zostało jeszcze bardziej ugruntowane, gdy Gabriela Cowperthwaite wydała swój dokument Czarna ryba, o orce, która była zamieszana w trzy ofiary śmiertelne w niewoli. Zastanawiając się teraz nad wpływem filmu, mówi, że wierzy, że „przekazał ludziom coś, co czuli przez cały czas na poziomie DNA”.

Ludzie od jakiegoś czasu wiedzą, że, jak powiedział Cowperthwaite, „widzenie majestatycznych stworzeń w zagrodach było czymś złym”, więc kiedy kilka łodzi pojawiło się bez steru, połączyli kropki z tweety jak „Ludzie pieprzyli się wystarczająco długo, nadszedł czas, aby się o tym przekonać”. Zemsta na pełnym morzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj