Więźniowie potrzebują Internetu, aby przygotować się do życia po więzieniu

0
97

Byłem w więzienie federalne przez 17 lat. W tym czasie obserwowałem, jak telefony z klapką stają się iPhone’ami, pojazdy elektryczne stają się wszechobecne, a sztuczna inteligencja zaczyna przejmować świat — choć nie do końca w ten sposób terminatora sobie to wyobraziłem (jeszcze). Mimo to sam nie byłem w stanie w dużej mierze korzystać z tej technologii. Mogłem o tym czytać tylko w czasopismach i gazetach, obserwując rozwój XXI wieku metodami z XVII wieku. Nie trzymałem fizycznie inteligentnego urządzenia, dopóki Federalne Biuro Więziennictwa Stanów Zjednoczonych nie zaczęło sprzedawać tabletów – w zeszłym roku.

To wcale nie jest takie zaskakujące. Biuro Więziennictwa jest odporne na zmiany i wrażliwe na krytykę. W 2008 roku ostatecznie zastąpiono przestarzałe monitory w więzieniach supermax nowymi telewizorami, ale urzędnicy ograniczyli je do czarno-białego trybu obrazu, aby mogli powiedzieć opinii publicznej, że nie zapewnili więźniom luksusu koloru. Połączenie nadwrażliwości BOP na postrzeganie opinii publicznej i presji Kongresu, aby przetrzymywać więźniów w prostym środowisku, spowodowało, że więźniowie pozostają lata, jeśli nie dekady, w tyle za resztą społeczeństwa.

Istnieje wiele innych powodów, dla których technologia jest tu trudna do zdobycia. W więzieniach federalnych przetrzymywani są przestępcy seksualni, hakerzy i inne osoby, których dostęp do internetu i opinii publicznej musi być ściśle monitorowany i kontrolowany. Niestety, zamiast płacić za systemy technologiczne, które oferują kluczowy, choć ograniczony, dostęp do uwięzionych osób, domyślną strategią BOP jest generalnie całkowita abstynencja dla wszystkich.

Więźniowie federalni, w przeciwieństwie do tych przetrzymywanych w więzieniach stanowych, mogą być przetrzymywani w dowolnym miejscu w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jestem na Florydzie, dosłownie jak najdalej od mojej rodziny na północno-zachodnim Pacyfiku, pozostając jednocześnie w sąsiednich Stanach Zjednoczonych. Utrzymywanie kontaktu z przyjaciółmi i rodziną jest trudne. BOP wprowadziło wspomniane tabliczki, aby więźniowie mogli przebywać blisko bliskich. Ale podczas gdy wiadomości wideo są wdrażane przy niższych poziomach bezpieczeństwa, więźniowie w moim zakładzie karnym nie widzieli jeszcze żadnej z tych funkcji – a kiedy uzyskamy dostęp, będziemy mogli wysyłać i odbierać tylko nagrane wiadomości, co jest dalekie od systemy czatu wideo w czasie rzeczywistym używane w niektórych więzieniach stanowych.

Trudno jest w ten sposób odłączyć się od bliskich i świata zewnętrznego. Jednak odcięcie więźniów od technologii jest bardziej niekorzystne dla nich i dla społeczeństwa, niż mogłoby się wydawać. Gdybym jutro został zwolniony i odsiedział tylko dwa lata, wciąż wkraczałbym do świata zawierającego wiele nowych i nieznanych technologii, takich jak generatywna sztuczna inteligencja. I nie odsłużyłem dwóch lat. Odsłużyłem 17 lat i nie planuję wyjść na kolejne 11. Bez dostępu do technologii i odpowiedniego szkolenia, kiedy odejdę, wkroczę do społeczeństwa, które nie do poznania różni się od tego, które opuściłem. Ponad 20 lat więzienia nie przygotowało mnie na zmiany sejsmiczne, które miały miejsce. I to musi się zmienić.

Aby funkcjonować w świecie pełnym fałszywych wiadomości, propagandy politycznej i emocji udających fakty, musisz być w stanie przeprowadzić badania i rzucić wyzwanie hałasowi. Tutaj ta opcja nie jest łatwo dostępna. W większości wszystkie nasze informacje pochodzą z wiadomości telewizyjnych. Narażenie na stronnicze źródła wiadomości bez możliwości sprawdzenia faktów to przepis na katastrofę. Chociaż mamy dostęp do czasopism i gazet, to kosztują, więc większość więźniów wybiera po prostu oglądanie telewizji kablowej. Każda grupa ludzi, która przez lata ma kontakt z jednym źródłem wiadomości bez żadnego innego wkładu, jest narażona na ryzyko radykalizacji.

Co więcej, ograniczony dostęp do technologii utrudnia osobom przebywającym w więzieniach osiągnięcie sukcesu po powrocie do społeczeństwa. Edukacja jest najskuteczniejszym sposobem ograniczania recydywy. Samo ukończenie GED dramatycznie zmniejsza szanse więźnia na powrót do więzienia. Jeśli ukończą czteroletnie studia, ich szanse na powrót spadają poniżej 8 procent. Przy braku szansy, że zdobędą dyplom ukończenia studiów, szanse są praktycznie zerowe. A jednak wykształcenie wyższe staje się coraz bardziej poza zasięgiem; większość szkół oferujących kształcenie na odległość przeszła na formaty wyłącznie online, które są generalnie niedostępne dla więźniów.

BOP ma prawie nieograniczoną swobodę w zarządzaniu swoimi więzieniami. Decyzje podjęte przez biuro generalnie nie podlegają rewizji w sądzie. Istnieją konkretne kroki, które BOP może podjąć, aby lepiej przygotować osadzonych do zwolnienia — zapewnienie bezpiecznych portali do prowadzenia zajęć online, wprowadzenie bezpiecznych systemów Wi-Fi i odwiedzin wideo w czasie rzeczywistym oraz zapewnienie nadzorowanego dostępu do Internetu przez ostatnie sześć miesięcy odbywania kary — te radykalnie zwiększy szansę więźnia na reintegrację ze społeczeństwem.

Jestem wykształcony, co daje mi przewagę w znalezieniu pracy. Może dorastałam w więzieniu, ale mam silną sieć wsparcia – nie wszyscy tutaj ją mają. Zapewnienie im — nam — dostępu do technologii w odpowiedzialny sposób jest niezbędne, jeśli chcemy, aby ludzie mieli równe szanse na wydostanie się i pozostanie w kraju.


WIRED Opinia publikuje artykuły autorów zewnętrznych reprezentujących szeroki wachlarz punktów widzenia. Przeczytaj więcej opinii Tutaj. Prześlij opinię o godz pomysł[email protected].

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj