Wojna Rosji na Ukrainie może spowodować kolejny globalny niedobór chipów

0
309

Kiedy Rosja zaanektowała Krym w 2014 roku, światowi producenci chipów byli jeszcze bardziej zależni od Ukrainy, ponieważ kraj ten dostarczał około 70 procent gazu neonowego. „Wysyłki były opóźnione z powodu problemów z przekraczaniem granicy”, mówi Shon-Roy, a surowców potrzebnych do wytworzenia neonów również brakowało. „Rosja skupiała wiele swoich wysiłków na wojnie, a nie na produkcji stali”.

Wypalony tym doświadczeniem przemysł chipów starał się zdywersyfikować swoje dostawy. Firma Cymer, należąca do holenderskiego giganta ASML i produkująca lasery używane do rysowania wzorów na zaawansowanych chipach półprzewodnikowych, próbowała zmniejszyć zużycie neonów. „Twórcy chipów są zaniepokojeni niedawną eskalacją cen neonów i ciągłością dostaw” – powiedział wtedy David Knowles, wiceprezes i dyrektor generalny Cymer, nie wspominając konkretnie o Ukrainie.

Bondarenko twierdzi, że wzrost cen w 2014 roku był spowodowany głównie konfliktem między konkurencyjnymi producentami neonów Cryoin i Iceblick, który już nie działa. Jeśli jednak dostęp do rosyjskiej ropy stanie się problemem, mówi, Cryoin ma wystarczające zapasy, aby utrzymać produkcję do końca marca. Jeśli to się skończy, twierdzi, że istnieją ukraińscy producenci ropy, do których Cryoin może się zwrócić jako alternatywa.

Zamiast tego bardziej martwi się wywiezieniem neonów z kraju. „Granice są teraz bardzo przeciążone, ponieważ ludzie, cywile, próbują się ewakuować”, mówi. „Jeżeli władze krajów, w których znajdują się nasi klienci są w stanie wpłynąć na sytuację graniczną dla przesyłek handlowych, byłoby to bardzo pomocne [and] nie wpłynie to na całą branżę na całym świecie”.

Producenci chipów bagatelizowali, jak bardzo odczuje kryzys na Ukrainie. „Nie ma powodów do obaw”, powiedział w zeszłym tygodniu Lee Seok-hee, dyrektor generalny południowokoreańskiego producenta chipów SK Hynix, dodając, że firma „zabezpieczyła wiele” materiałów. Koichi Hagiuda, minister gospodarki, handlu i przemysłu w Japonia powiedziała, że ​​japońscy producenci chipów nie spodziewają się „poważnego wpływu” na swoją działalność, ponieważ mogą pozyskiwać materiały gdzie indziej. Kraj importuje z Ukrainy 5% gazów wykorzystywanych do produkcji półprzewodników.

Są jednak oznaki, że pomimo ostrzeżenia z 2014 roku, ukraiński neon nadal odgrywa ważną rolę w branży. ASML powiedział WIRED, że pozyskuje „mniej niż 20 procent” neonu, którego używa w swoich fabrykach, z Rosji lub Ukrainy. „Wraz z naszym dostawcą badamy alternatywne źródła w przypadku zakłóceń w dostawach z Ukrainy i Rosji”, mówi rzecznik.

Istnieją obawy, że Stany Zjednoczone są jeszcze bardziej narażone. W zeszłym tygodniu Biały Dom wezwał amerykańskich producentów chipów do znalezienia alternatywnych dostawców, podał Reuters. „Widzimy ogromne ilości importu przychodzącego do USA z [Russia and Ukraine]”, mówi Shon-Roy z TechCet. „Z mojej wykształconej oceny wynika, że ​​to, co napływa do USA z Rosji i Ukrainy, może stanowić nawet 80 do 90 procent wszystkich [neon] import.” Amerykański producent chipów Intel nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Ale pozyskiwanie neonów z innych źródeł nie będzie łatwe. Wszelkie zakłócenia na Ukrainie dotkną producentów chipów w czasie, gdy branża jest już pod silną presją popytu po pandemii. „Dążenie do zwiększenia produkcji jest tak silne, że powoduje napięcie w całym łańcuchu dostaw, nawet bez wojny”, dodaje Shon-Roy. „Więc nie ma nadmiernej podaży tego rodzaju gazu, o której wiem, nie w świecie zachodnim”.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj