Wytrwały łazik NASA wykopuje organiczne cząsteczki na Marsie

0
44

Po trąbaniu po okolicy krateru Jezero przez 550 dni marsjańskich, łazik Perseverance NASA zgromadził prawie połowę planowanej kolekcji skał – w tym niektóre zawierające cząsteczki organiczne, co jest prawdopodobnym znakiem, że życie mogło tam kwitnąć ponad 3 miliardy lat temu. Są to związki zawierające węgiel, a często wodór lub tlen, które prawdopodobnie mają kluczowe znaczenie dla formowania się życia.

„Odkryliśmy skały, które zostały osadzone w potencjalnie nadającym się do zamieszkania środowisku w tym jeziorze, i szukaliśmy potencjalnych biosygnatur”, które mogły zostać wytworzone przez życie, powiedział Ken Farley, naukowiec projektu Perseverance z Caltech, przemawiając dziś w prasie. konferencja w NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii. Z tego powodu zespół Perseverance wybrał krater jako miejsce lądowania łazika. Wydaje się, że jest to miejsce, w którym znajdowała się starożytna delta rzeki – dogodna lokalizacja dla mikroorganizmów, które pojawiły się i ewoluowały dawno temu, i szansa na ostateczne znalezienie odpowiedzi na pytanie „Czy jesteśmy sami w kosmosie?”

Mimo to, jak podkreśla Farley, cząsteczki organiczne mogły zostać wyprodukowane innymi sposobami – możliwe jest również wytwarzanie ich w naturalnych procesach abiotycznych. Ale Percy, jak czasami nazywa się łazik, nie może sam jednoznacznie określić ich pochodzenia. Dlatego NASA i Europejska Agencja Kosmiczna planują próbną misję powrotną, aby zebrać różne skały z regionu i wysłać je z powrotem na Ziemię na początku lat 30. XX wieku.

Zespół Perseverance spodziewa się, że łazik będzie miał długą żywotność, podobnie jak jego poprzednik, Curiosity, który wciąż działa. (Perseverance jest w rzeczywistości piątym łazikiem NASA, który zostanie rozmieszczony na Czerwonej Planecie.) Ich preferowanym planem jest dostarczenie przez Perseverance ulubionych próbek skał do nowego lądownika wyposażonego w małą rakietę, która wystrzeli próbki na orbiter, który następnie polecieć nimi na Ziemię. Jeśli misja przebiegnie zgodnie z planem, zespół wystrzeli orbiter i lądownik z Ziemi na Marsa odpowiednio w 2027 i 2028 roku. Statek kosmiczny załadowany próbkami skał przetransportuje je na zachodnią pustynię Utah w 2033 roku.

NASA ma również plan tworzenia kopii zapasowych. W przypadku, gdyby coś stało się Percy’emu w ciągu najbliższych kilku lat, łazik przechowa niektóre próbki w bezpiecznym, płaskim miejscu, gdzie można je łatwo odzyskać. Ponieważ na planecie nie ma prawie żadnej pogody, a kilka poważnych trzęsień ziemi, które mogłyby uszkodzić próbki, pamięć podręczna powinna pozostać nietknięta do czasu przybycia lądownika. Ta misja obejmie również dwa helikoptery – zbudowane jak statek Ingenuity, który już wspomaga misję Perseverance – które można wykorzystać do pobierania próbek.

Mars jest dziś całkowicie niezdatny do życia. Ponieważ planeta ma bardzo mało atmosfery, jest zimnym i suchym pustkowiem, bardzo narażonym na promieniowanie kosmiczne. Ale naukowcy uważają, że miliardy lat temu mogło być o wiele bardziej gościnnym miejscem, gdy było bardziej umiarkowane i było domem dla płynącej wody. To sprawia, że ​​jest to najbliższy Ziemi świat, który mógł kiedyś być zamieszkany – nawet jeśli tylko przez mikroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj