X2D 100C Hasselblada nie jest szybki, ale zapewnia wspaniałe obrazy

0
90

Nazywa się Hasselblad synonim fotografii średnioformatowej. Od kultowych aparatów na kliszę serii 500 po X1D z 2016 roku, który był pierwszym cyfrowym, kompaktowym (no, stosunkowo) średnioformatowym aparatem bezlusterkowym. Jakość obrazu oryginalnego X1D była znakomita, ale niestety reszta aparatu pozostawiała wiele do życzenia. Nawet drugi model, który znacznie przyspieszył takie rzeczy, jak autofokus i przetwarzanie, wciąż nie był na miejscu (6/10, recenzja WIRED).

Teraz Hasselblad wypuścił X2D 100C wraz z kilkoma nowymi obiektywami XCD V i z radością mogę powiedzieć, że jest to aparat, na który czekali fani Hasselblada. Zapewnia oszałamiające, masywne pliki RAW, jest wystarczająco szybki i pozostaje wystarczająco kompaktowy, aby poczuć się, jakbyś fotografował lustrzanką cyfrową.

Ale to wciąż Hasselblad: za 8200 USD plus kolejne 4000 USD za obiektyw, nie jest to przystępny cenowo aparat dla amatorów. A jednak, dla odpowiedniego fotografa, X2D zapewnia.

Wreszcie szybciej

Sercem X2D jest nowy przetwornik obrazu. Czujnik ma taki sam rozmiar fizyczny jak X1D II, ale liczba megapikseli jest dwukrotnie większa. Czujnik ma 11 656 x 8742 pikseli, co w rzeczywistości daje nieco ponad 100 megapikseli i ma współczynnik proporcji 4: 3. Hasselblad zachwala również 15-stopniowy zakres dynamiki, jaki zapewnią jego 16-bitowe pliki. Czy te statystyki brzmią znajomo? Może to być spowodowane tym, że średnioformatowy bezlusterkowiec Fujifilm GFX100 wykorzystuje bardzo podobny czujnik.

Zdjęcie: Hasselblad

Ten ogromny rozmiar czujnika zapewnia niewiarygodnie ostre obrazy z bardzo ładnym mikrokontrastem w szczegółach. Jest pod każdym względem lepszy niż poprzedni czujnik Hasselblada zastosowany w X1D i obecnie jeden z najlepszych na rynku. Jedynym minusem jest to, że otrzymujesz ogromne pliki obrazów. Jeśli skończysz z X2D, pamiętaj, aby wziąć kilka zapasowych dysków SSD (i mamy tutaj przewodnik po dyskach SSD), ponieważ pliki RAW z tego aparatu mają ponad 200 megabajtów na obraz. Nawet „dobre” pliki JPEG mają od 60 do 80 megabajtów, w zależności od sceny.

Drugim, moim zdaniem, jeszcze lepszym ulepszeniem w X2D jest nowy procesor. Ogromne pliki obrazów są ładne, ale nie tak wspaniałe, jeśli robienie ich zajmuje wieczność, jak to miało miejsce w przypadku X1D. Tym razem odkryłem, że chociaż nie ma demona prędkości, X2D jest wystarczająco szybki, że nie zauważyłem żadnych opóźnień. Aktualizacja procesora jest połączona z aktualizacją autofokusa, która wykorzystuje teraz 294 punkty wykrywania fazy, które obejmują prawie cały czujnik. Pomaga to zauważalnie przyspieszyć.

Podczas gdy system autofokusa w X2D jest ogromnym ulepszeniem, nie jest on zbliżony do tego, co znajdziesz we flagowych aparatach pełnoklatkowych, takich jak Sony A9 lub Canon R5. Bardzo mi to przypominało system autofokusa Fujifilm, który na papierze nie jest zbyt imponujący, ale w prawdziwym świecie, przynajmniej w przypadku tego rodzaju zdjęć, które robię, zarówno systemy autofokusa Fujifilm, jak i Hasselblad są wystarczająco dobre w 90 procentach czas. X2D nie jest aparatem, który chwytałbym za fotografowanie wydarzeń sportowych i zdecydowanie miał pewne problemy w scenach oświetlonych od tyłu (w tym miejscu wszystkie systemy autofokusa upadają), ale w większości sytuacji był wystarczająco dokładny, chociaż ma tendencję do polowania czasami. Inną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że aby w pełni wykorzystać nową prędkość autofokusa, musisz użyć jednego z nowych obiektywów Hasselblada. Chociaż starsze szkło firmy będzie działać z X2D, ustawienie ostrości nie będzie tak szybkie.

X2D zawiera teraz stabilizację obrazu w ciele, która według Hasselblada oferuje do siedmiu przystanków stabilizacji. Firma twierdzi, że można fotografować z ręki z szybkością migawki do jednej sekundy, co zostało potwierdzone w moich testach. Mam szczęście, że mam całkiem stabilne ręce i udało mi się sfotografować do 1,5 sekundy bez rozmycia. Z drugiej strony każdy wstrząs jest bardzo widoczny dzięki czujnikowi, który rejestruje ten poziom szczegółowości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj