Zagrożenie nuklearne Putina stawia Zachód na krawędzi

0
156

Pierwsze obrazy z nowej inwazji Rosji na Ukrainę wydawał się zwiastować dość tradycyjną wojnę lądową: walki czołgów, ostrzał artyleryjski i samoloty przelatujące nisko nad miastami. Ale nawet gdy zachodni przywódcy zaczęli tworzyć silną reakcję na niesprowokowaną agresję Władimira Putina, zrobili to ostrożnie, świadomi, że dramatyczna eskalacja w Europie Wschodniej może rozprzestrzenić się na dwie nowe dziedziny o znacznie większych implikacjach dla świata poza nim: cyberprzestrzeń i wojna nuklearna .

W swoim przemówieniu wczesnym czwartkowym rankiem czasu moskiewskiego Putin ogłosił coś, co nazwał „specjalną operacją wojskową” i wydał surowe ostrzeżenie przed interwencją Zachodu. „Bez względu na to, kto próbuje stanąć nam na drodze, a tym bardziej stwarzać zagrożenia dla naszego kraju i naszego narodu, muszą wiedzieć, że Rosja zareaguje natychmiast, a konsekwencje będą takie, jakich nigdy nie widzieliście w całej swojej historii” on powiedział, w uwagach oficjalnie przetłumaczonych przez Kreml, które wydawały się nie pozostawiać wątpliwości co do groźby odwetu nuklearnego.

Komentarze natychmiast odbiły się echem jako najbardziej bezpośrednie zagrożenie nuklearne, z jakim zmaga się świat od czasu, gdy prezydent Donald Trump zagroził przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Unowi „ogniem i wściekłością” podczas wymiany wojowniczej retoryki w 2017 roku. , podejście Putina do międzynarodowej hańby i bardzo realne niebezpieczeństwo zamierzonej i niezamierzonej eskalacji między Rosją a Zachodem w nadchodzących dniach. Dwa główne mocarstwa nuklearne na świecie od dziesięcioleci nie angażowały się w poważne nuklearne pobrzękiwanie szabelką, a wcześniejsze cyberataki Rosji na Ukrainę rozprzestrzeniły się, powodując miliardy dolarów szkód w zachodnich sieciach i firmach.

Podczas gdy zagrożenie nuklearne w dużej mierze zniknęło ze świadomości publicznej w ciągu ponad ćwierćwiecza od zakończenia zimnej wojny, USA i Rosja wciąż mają tysiące broni nuklearnej; oba mają około 6500 na swoim obecnym inwentarzu, chociaż mniejsza część jest przechowywana w gotowości w silosach, bombowcach i łodziach podwodnych. Broń nuklearna, nie będąc szczątkowym reliktem zimnej wojny, jest dziś większym zagrożeniem niż kiedykolwiek w XXI wieku.

Stany Zjednoczone i Rosja wydały w ostatnich latach miliardy na modernizację swojej broni jądrowej, a prawie 90 procent rosyjskich zapasów nuklearnych zostało zmodernizowanych, w tym na opracowanie nowej broni i instalację nowych systemów pocisków samosterujących na bombowcach. Administracja Trumpa wycofała się również z 30-letniego traktatu o siłach nuklearnych średniego zasięgu w 2019 r., powołując się na rosyjskie próby opracowania i wystrzelenia takiego pocisku średniego zasięgu, znanego jako SSC-8. Co więcej, gotowość nuklearna Rosji i możliwości techniczne Rosji są dla USA bardziej niejasne niż w latach, po tym, jak administracja Trumpa wyciągnęła USA z Otwartych Przestworzy, długo popieranego traktatu, który pozwalał na specjalne przeloty nieuzbrojonego nadzoru w celu monitorowania nuklearnych ataków przeciwników. gotowość.

Pośród gromadzonych w ostatnich tygodniach sił zbrojnych wzdłuż granic Ukrainy, Putin przytoczył fikcyjną historię, że Ukraina próbowała przywrócić własne zdolności nuklearne, z których zrezygnowała w latach 90. w ramach zachodnich wysiłków na rzecz zabezpieczenia ogromnych arsenałów porzuconych przez upadek Związku Radzieckiego. „Jeśli Ukraina zdobędzie broń masowego rażenia, sytuacja na świecie iw Europie zmieni się drastycznie, zwłaszcza dla nas, dla Rosji” – powiedział we wtorek Putin. „Nie możemy nie zareagować na to realne niebezpieczeństwo, tym bardziej, że, powtórzę, zachodni patroni Ukrainy mogą pomóc jej zdobyć tę broń, aby stworzyć kolejne zagrożenie dla naszego kraju”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj