Zakup routera jest do bani. Oto, co musisz wiedzieć

0
92

Każdy chce niezawodnego i szybki internet, a dobry router może pomóc. Sztuczka polega na ustaleniu, w jaki sposób skomplikowany bałagan standardów, mylące akronimy i funkcje brzmiące jak science-fiction przekładają się na lepszą sieć Wi-Fi w Twoim domu. Dołącz do nas, gdy odsłaniamy kurtynę, aby ujawnić istotne fakty dotyczące Wi-Fi, routerów, systemów mesh i innego żargonu. Mamy nadzieję, że do końca będziesz lepiej przygotowany do zakupu routera.

Aktualizacja z kwietnia 2023 r.: Dodaliśmy informacje na temat sieci Ethernet, Wi-Fi 6E i Wi-Fi 7, zaktualizowaliśmy najnowsze prędkości łączy szerokopasmowych, zaktualizowaliśmy nasze minimalne zalecenia i dodaliśmy wyjaśnienie identyfikatora SSID.

Spis treści

Specjalna oferta dla czytelników Gear: Zdobądź Roczna subskrypcja do PRZEWODOWY za 5 USD (25 USD zniżki). Obejmuje to nieograniczony dostęp do WIRED.com i naszego magazynu drukowanego (jeśli chcesz). Subskrypcje pomagają finansować pracę, którą wykonujemy każdego dnia.

Jeśli kupisz coś za pomocą linków w naszych relacjach, możemy otrzymać prowizję. Pomaga to wspierać nasze dziennikarstwo. Ucz się więcej.

Kto jest twoim dostawcą usług internetowych?

Dostawcy usług internetowych (ISP) łączą Twój dom z Internetem i zazwyczaj wysyłają Ci modem i router (czasami w jednym urządzeniu). Modem łączy Twój dom z szerszym Internetem, router łączy się z modemem, a Ty podłączasz wszystkie swoje gadżety — przewodowo lub bezprzewodowo — do routera, aby uzyskać dostęp do tej łączności. Dostawcy usług internetowych często pobierają opłatę za wynajem tego sprzętu, a ich routery są zwykle podstawowe pod względem wydajności i funkcji. Dobrą wiadomością jest to, że dostawcy usług internetowych nie mogą już zgodnie z prawem zmuszać Cię do korzystania z ich sprzętu ani pobierać opłat za korzystanie z własnego sprzętu, chociaż nadal możesz być zmuszony do zwrotu ich rzeczy, aby uniknąć opłat.

W tym przewodniku skupiamy się głównie na używaniu własnego routera i korzystaniu z modemu dostawcy usług internetowych. Korzystając z własnego, możesz potencjalnie zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie, ale możesz także cieszyć się szybszym Wi-Fi, lepszym zasięgiem, łatwiejszą konfiguracją i dodatkowymi funkcjami, takimi jak kontrola rodzicielska i sieci Wi-Fi dla gości. Przeanalizujemy opcje routera, ale niezależnie od systemu, z którego zdecydujesz się skorzystać, przed zakupem sprawdź kompatybilność z usługodawcą internetowym. Możesz także przeszukać fora swojego usługodawcy internetowego, aby znaleźć posty, w których ludzie dyskutują o używaniu różnych routerów i modemów. Trochę badań przed zakupem może oszczędzić ci wielkiego bólu głowy.

Jakiego rodzaju routera potrzebujesz?

Zdjęcie: Netgear

Istnieją różne sposoby na przyspieszenie Wi-Fi, a zakup nowego routera jest jednym z najbardziej oczywistych. Aby pomóc Ci zdecydować, jaki typ routera wybrać, przed rozpoczęciem oblicz przybliżoną powierzchnię swojego domu.

Pojedynczy router

Najprostszym rozwiązaniem dla większości ludzi jest wybór jednego routera lub kombinacji routera i modemu. Pamiętaj, że to urządzenie będzie musiało zostać podłączone do istniejącego gniazdka lub modemu za pomocą kabla Ethernet, co ogranicza miejsce, w którym można je umieścić. Sygnał Wi-Fi będzie najsilniejszy w pobliżu routera i będzie stopniowo spadał i zwalniał w miarę oddalania się. Jeśli możesz, umieść router centralnie w domu i pozostaw go na zewnątrz.

Routery powinny zawsze określać powierzchnię pokrycia, ale niektóre rodzaje konstrukcji — grube ściany, izolacja i inne urządzenia — mogą zakłócać sygnały Wi-Fi, więc nie oczekuj, że będziesz cieszyć się pełną szybkością Wi-Fi na większych odległościach. Potężne routery o dużym zasięgu to często duże urządzenia z wieloma antenami zewnętrznymi, ale zazwyczaj są bardzo drogie.

Systemy siatkowe

Jeśli masz duży dom i chcesz mieć solidny zasięg w swoim ogrodzie lub masz grube ściany i określone martwe punkty przy obecnej konfiguracji, odpowiedzią może być Wi-Fi typu mesh. Systemy siatkowe składają się z centralnego koncentratora, który łączy się jak pojedynczy router, a także dodatkowych satelitów lub węzłów, które można umieścić w całym domu.

Urządzenia łączą się z Internetem za pośrednictwem najbliższego węzła, dzięki czemu można uzyskać szerszy zasięg Wi-Fi i bardziej niezawodne połączenie w różnych obszarach, dodając węzeł. Pamiętaj tylko, że każdy węzeł będzie potrzebował gniazdka elektrycznego. Systemy siatkowe są zwykle droższe niż konfiguracje z jednym routerem (choć nie zawsze), ale zwiększają zasięg i niezawodność oraz często oferują dodatkowe funkcje i opcje sterowania. Zwykle są również mniejsze niż zwykłe routery i są zazwyczaj zaprojektowane tak, aby wtapiały się w wystrój.

Większość systemów siatkowych można rozbudowywać, a niektórzy producenci umożliwiają łączenie poszczególnych routerów w celu utworzenia siatki, dzięki czemu można zacząć od jednego routera i dodawać kolejne w razie potrzeby. Upewnij się tylko, że rozumiesz, które urządzenia są kompatybilne. Na przykład każdy router Asus obsługujący AiMesh może działać jako część systemu kratowego, ale technologia OneMesh firmy TP-Link umożliwia tylko dodawanie kompatybilnych przedłużaczy Wi-Fi — nie można łączyć ze sobą routerów.

Alternatywy dla nowego routera

Zdjęcie: Eskay Lim/Getty Images

Jeśli Twój problem dotyczy bardziej zasięgu i masz jeden pokój problemowy, w którym chcesz poprawić Wi-Fi lub konkretne urządzenie, które wymaga szybszego połączenia, być może nie musisz kupować nowego routera. Wypróbuj jedną z tych alternatyw. Każdy z nich ma swoje własne wyzwania techniczne i potencjalne problemy. Nawet po pomyślnym wdrożeniu nie zbliżą się do wygody dobrego systemu siatkowego, ale wszystkie są znacznie tańsze.

Kable Ethernetowe

Zanim Wi-Fi stało się wszechobecne, polegaliśmy na kablach Ethernet do łączenia komputerów i innych urządzeń z routerami. Połączenia Ethernet są znacznie szybsze, stabilniejsze i bezpieczniejsze niż Wi-Fi (lub jakakolwiek inna sugerowana tutaj opcja). Wadą jest to, że urządzenie, które chcesz podłączyć, musi mieć port Ethernet i musisz poprowadzić kabel od routera do urządzenia. Jeśli musisz poprowadzić kable Ethernet do wielu miejsc, użyj przełącznika Ethernet. Za pomocą przełącznika możesz podłączyć jeden kabel z routera i poprowadzić kilka kabli do różnych urządzeń. Każdy, kto chce uzyskać najlepszą wydajność z systemu kratowego, powinien również rozważyć poprowadzenie kabli Ethernet między głównym routerem a węzłami w celu stworzenia przewodowego połączenia typu backhaul, które pozostawia wolne pasma Wi-Fi dla urządzeń, z którymi mogą się łączyć.

Adaptery linii zasilania

Sprzedawane w parach adaptery linii zasilającej przekazują sygnał internetowy przez okablowanie elektryczne. Podłączasz jeden do gniazdka elektrycznego w pobliżu routera i podłączasz go kablem Ethernet, podczas gdy drugi adapter linii zasilającej podłącza się do gniazdka elektrycznego w pokoju, w którym chcesz mieć szybszy internet. Mogą być dobrym rozwiązaniem, jeśli masz konsolę lub smart TV w salonie na tyłach domu, ale router znajduje się np. w przedpokoju. Niestety skuteczność zależy w dużej mierze od okablowania elektrycznego.

MoCA (Multimedia over Coax Alliance)

Jeśli w Twoim domu są już zainstalowane kable koncentryczne (na przykład do telewizji kablowej), możesz użyć ich do stworzenia niezawodnej sieci przewodowej, która oferuje wysokie prędkości i małe opóźnienia w porównaniu z Wi-Fi. Możesz kupić routery, karty sieciowe lub przedłużacze Wi-Fi obsługujące standard MoCA. Podobnie jak adaptery sieci energetycznej, może to być świetny sposób na przekazanie sygnału internetowego do inteligentnego telewizora, konsoli do gier lub komputera stacjonarnego, który nie odbiera silnego sygnału Wi-Fi.

Repeatery Wi-Fi

Możesz użyć repeaterów Wi-Fi, aby rozszerzyć Wi-Fi z jednego routera nieco dalej i potencjalnie wzmocnić sygnał w martwym punkcie. Urządzenia te są dobrym rozwiązaniem dla niektórych osób, ale mogą być nieefektywne, podatne na zakłócenia i często tworzą drugorzędną sieć o innej nazwie niż zwykła sieć Wi-Fi.

Punkty dostępu

Jeśli nie masz nic przeciwko wyzwaniom i masz zapasowy stary router, możesz skonfigurować go jako punkt dostępowy lub użyć go jako przedłużacza Wi-Fi. Może to być szczególnie skuteczne, jeśli możesz podłączyć go do głównego routera za pomocą kabla, ale konfiguracja może okazać się trudna.

Zdjęcie: Getty Images

Jest wiele rzeczy do rozważenia, gdy próbujesz zdecydować, jak szybki powinien być twój router. Maksymalna prędkość Internetu jest określana przez usługodawcę internetowego. Prędkości Internetu są podawane w Mb/s (megabitach na sekundę). Według Speedtest firmy Ookla, mediana światowego stałego łącza szerokopasmowego wynosi 79 Mb/s dla pobierania i 34 Mb/s dla wysyłania. Większość dostawców usług internetowych podaje określoną prędkość lub zakres — na przykład 300 Mb/s pobierania i 30 Mb/s wysyłania — ale to, co faktycznie otrzymujesz, jest często niższe niż maksymalna (zwłaszcza prędkości wysyłania) i musi być dzielone między wszystkich połączone urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj