8.4 C
Warszawa
poniedziałek, 26 września, 2022

Zamknięcie Internetu w Iranie ukrywa śmiertelne tuszowanie

Musisz przeczytać

Iran zaczął wyłączać internet 19 września, gdy protesty wokół śmierci Amini nabrały rozpędu. Od tego czasu wiele organizacji monitorujących Internet, w tym Kentik, Netblocks, Cloudflare i Otwarte Obserwatorium Zakłóceń Sieciowych, udokumentowały zakłócenia. Grupy mówią, że operatorzy sieci komórkowych, w tym najwięksi operatorzy w kraju – Irancell, Rightel i MCI – stanęli w obliczu ciągłych przerw w dostawie prądu. Wielu dostawców telefonii komórkowej traciło łączność na około 12 godzin, a Netblocks twierdzi, że zaobserwował „wzorzec zakłóceń w stylu godziny policyjnej”. Felicia Anthonio, która kieruje walką organizacji pozarządowej Access Now z zamykaniem Internetu, mówi, że partnerzy grupy poinformowali, że wiadomości tekstowe zawierające imię Amini zostały zablokowane. „Jeśli wysyłasz wiadomość zawierającą to imię, nie przejdzie ona” — mówi Anthonio.

Opór wobec Instagrama i WhatsAppa rozpoczął się 21 września. Podczas gdy zamykanie połączeń mobilnych jest niezwykle uciążliwe, zablokowanie dostępu do WhatsApp i Instagrama odcina niektóre z jedynych pozostałych serwisów społecznościowych w Iranie. Facebook, Twitter i YouTube zostały zbanowane od lat. Irańskie media wspierane przez państwo powiedział nie było jasne, jak długo potrwają blokady na Instagramie i WhatsApp, ale zostały one nałożone ze względów „bezpieczeństwa narodowego”. „Wydaje się, że celują w te platformy, które są kołem ratunkowym dla informacji i komunikacji, które utrzymują protesty przy życiu”, mówi Mahsa Alimardani, naukowiec z Oxford Internet Institute, który intensywnie badał zamykanie i kontrolę Internetu w Iranie.

Członek zespołu 1500tasvir twierdzi, że konto, które jest prowadzone przez grupę około 10 kluczowych osób zarówno w Iranie, jak i poza nim, publikuje filmy dokumentujące protesty. Ludzie w terenie wysyłają filmy — w niektórych obszarach dostępne są niestabilne połączenia, a stałe połączenia Wi-Fi nadal działają — a grupa sprawdza zawartość przed opublikowaniem jej w Internecie. Grupa twierdzi, że otrzymuje ponad 1000 filmów dziennie, a jej konto na Instagramie ma ponad 450 000 obserwujących.

Zamykanie Internetu może mieć „ogromny” wpływ na protesty, mówi członek zespołu 1500tasvir, ponieważ kiedy ludzie w Iranie nie widzą, że inni protestują, mogą się zatrzymać. „Kiedy… widzisz, jak inni czują to samo, stajesz się bardziej odważny. Jesteś bardziej entuzjastyczny, żeby coś z tym zrobić”, mówią. „Kiedy internet jest odcięty… czujesz się samotny”.

Wydaje się, że blokady przeciwko WhatsApp wpłynęły również na ludzi spoza Iranu. Osoby korzystające z irańskich numerów telefonów +98 narzekały, że WhatsApp działa wolno lub w ogóle nie działa. WhatsApp ma zaprzeczony robi wszystko, by zablokować irańskie numery telefonów. Jednak firma należąca do Meta odmówiła podania dalszych informacji o tym, dlaczego numery +98 spoza Iranu miały problemy. „Dzieje się coś dziwnego i prawdopodobnie ma to związek ze sposobem, w jaki Iran wprowadza cenzurę na tych różnych platformach, ponieważ wydaje się to nieco bardziej ukierunkowane”, mówi Alimardani.

W ostatnich latach rządy, które chcą uciszyć swoich obywateli lub kontrolować ich zachowanie, coraz częściej zwracają się do drakońskich zamknięć internetowych jako narzędzi tłumienia. W 2021 r. 23 kraje, od Kuby po Bangladesz, 182 razy zamknęły internet. Irańscy urzędnicy nie są obcy tej praktyce. Anthonio mówi, że ostatnie zamknięcie Internetu w Iranie to trzeci raz, kiedy kraj ten zakłócił internet w ciągu ostatnich 12 miesięcy. „Nadal widzimy, że zamknięcia internetu zapewniają również przykrywkę dla władz, aby ukryć okrucieństwa popełniane na ludziach podczas protestów” – mówi Anthonio.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img
Najnowsze wiadomości

Niezbędnik przedsiębiorcy. CEIDG tylko w wersji online * Rachunki za energię firmy w domu * Kara umowna w kosztach – nie, a kurs na...

Wniosek o wpisanie firmy w CEIDG tylko online Jeszcze przez 2 lata będzie można na papierze składać wnioski o wpis...
- Reklama -

Więcej podobnych artykułów

- Reklama -