Zbliżające się El Niño może kosztować światowe biliony dolarów

0
90

Podczas gdy skutki El Niño są bardziej skoncentrowane w tropikach, inne regiony również odczują ciepło. W południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych zwykle pada więcej deszczu, podczas gdy północne części kraju ocieplają się. Jedna zaleta: El Niño zwykle zmniejsza aktywność huraganów na Oceanie Atlantyckim.

Dzięki uprzejmości Christophera Callahana

Kraje tropikalne są zwykle najbardziej podatne ekonomicznie, zarówno ze względu na bliskość El Niño, jak i dlatego, że często mają niższy PKB niż kraje Europy i innych regionów północnych. Na przykład kraje zaznaczone na czerwono na powyższej mapie wykazują ogromne spadki PKB na mieszkańca podczas El Niño w latach 1997-98.

Ogólnie rzecz biorąc, rolnictwo podatne na zmiany opadów stanowi większą część PKB krajów o niskich dochodach, więc mają one stosunkowo więcej do stracenia, jeśli pogoda się zmieni. W szczególności rolnicy produkujący na własne potrzeby są narażeni nie tylko na utratę środków do życia, ale także na brak możliwości wyżywienia swoich rodzin. Sytuacja jest szczególnie niebezpieczna dla rolników, którzy nie mają systemów nawadniających, ponieważ szok spowodowany suszą jest bardziej bezpośredni.

Kraje bardziej rozwinięte gospodarczo mają zwykle silniejsze zabezpieczenia dla swojego przemysłu rolnego. „Powiedzmy, że w Stanach Zjednoczonych panuje poważna susza, która będzie miała negatywny wpływ na rolnika w Indianie – ta uprawa została ubezpieczona” — mówi ekonomista rolny z Uniwersytetu w Sydney, David Ubilava, który bada ekonomiczne skutki El Niño, ale nie był t zaangażowany w nową gazetę. „Istnieje ogromny kompleks polityczny, który ma na celu zapewnienie, że rolnicy nie zostaną dotkliwie dotknięci szokami pogodowymi. W większości krajów o niskich i średnich dochodach tak się nie dzieje”.

Wcześniejsze obliczenia strat ekonomicznych El Niño były prawdopodobnie niedoszacowane, mówi Callahan, ponieważ uwzględniały tylko szkody w latach, w których zjawisko to było aktywne. Ale to nowe badanie pokazuje, że efekty mogą trwać nawet dekadę po rozproszeniu ciepłych wód. Fundusze rządowe muszą iść na przykład na odbudowę infrastruktury zamiast na innowacje technologiczne. „Więc dostajesz tego rodzaju dziedzictwo El Niño w obniżonym wzroście gospodarczym” – mówi Callahan. Kiedy jego drużyna liczyła się ze stratami Po wydarzenie, kontynuuje, „stwierdzamy, że te koszty są znacznie większe niż te, które były wcześniej rozważane”.

Jednak to modelowanie jest wyjątkowo trudne, ponieważ łączy dwie i tak już skomplikowane sfery: ekonomię i klimat. Naukowcy nie potrafią jeszcze powiedzieć, kiedy pojawi się El Niño i jak poważne będzie to zjawisko. Nie ma sposobu, aby dokładnie wiedzieć, jak mogą zmienić się opady w danym kraju za rok. Nie można więc z całą pewnością przewidzieć, w jaki sposób susza wywołana przez El Niño może wpłynąć na plony ryżu w Azji.

Ta niepewność jest tym bardziej powodem, aby już teraz zacząć planować pomoc międzynarodową dla krajów o niskich dochodach, mówi Ubilava. „Istnieje większe prawdopodobieństwo, że ludzie będą cierpieć w tych krajach” – mówi. „Odrobina przewagi na starcie, nawet przez te kilka miesięcy, może mieć duże pozytywne skutki w przyszłości”.

Callahan postrzega to El Niño jako test warunków skrajnych dla ocieplającej się planety, ponieważ zmiany klimatu powodują, że fale upałów, pożary, susze i opady stają się bardziej intensywne. Ale jest to również okazja dla rządów do wzmocnienia przygotowań na ekstremalne warunki pogodowe. „Konieczne będą takie rzeczy, jak wzmocnienie infrastruktury i inwestowanie w zarządzanie pożarami” — mówi Callahan. „Uważamy więc, że naprawdę jest tu sytuacja korzystna dla obu stron”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj