Zegarek Omega Ultra Deep Dive pyta „Jak nisko możesz zejść?”

0
238

Niefortunna rzecz zdarzyło się podczas testowania prototypu nowego zegarka nurka Omega Ultra Deep. Z powodu awarii sprzętu jeden z trzech zegarków FOD-X („eksperymentalny pomiar pełnej głębokości oceanu”) został na dwa i pół dnia na dnie Rowu Mariańskiego, około 10 928 metrów poniżej, najgłębszego punktu na planecie. .

Cały czas misji dla planowanego nurkowania i ekstremalnego testu ciśnieniowego w 2019 roku miał wynieść 12 godzin, z czego tylko część tego czasu spędzili na dnie wykopu. Nikt nie zamierzał, aby zegarek spędzał więcej niż dwa dni na takich głębokościach, gdzie ciśnienie wynosi 16 000 funtów na cal kwadratowy – w warunkach, które, nawiasem mówiąc, mogłyby zrobić bardzo nieprzyjemne rzeczy z twoim ciałem.

Ten koncepcyjny zegarek 2019 nazywał się Seamaster Planet Ocean Ultra Deep Professional i imponująco, wyszedł z nieplanowanej próby na dnie morskim nie tylko bez szwanku, ale tracąc tylko jedną sekundę czasu podczas całej nieszczęścia.

Teraz, prawie trzy lata później, Omega zdołała wykorzystać ten ekstremalny koncepcyjny zegarek nurkowy i wyprodukować wersję produkcyjną, zwaną po prostu Ultra Deep, zdolną wytrzymać głębokość do 6000 metrów. Chociaż nie ma takiej samej oceny głębokości, jak koncepcja, wystarczy umieścić zegarek na początku strefy hadal, najgłębszego regionu oceanu.

Dla porównania, Rolex Deepsea jest oceniany na 3900 metrów. Po raz pierwszy pojawił się w 2008 roku, w tym czasie Deepsea ponad trzykrotnie zwiększył wodoodporność kolejnego najlepszego nurka Rolexa, częściowo dzięki szafirowemu kryształowi o grubości 5 mm, który walczył z podwodnym ciśnieniem. Wraz z wersją produkcyjną Ultra Deep, Omega znacznie podniosła poprzeczkę w zakresie wydajności zegarków nurkowych.

Począwszy od 10 060 GBP (13 200 USD w dolarach amerykańskich), istnieje siedem iteracji 2022 Ultra Deep. Jest to zrozumiałe, masywny projekt, biorąc pod uwagę presję, którą ma wytrzymać. Ale z kopertą 45,5 mm i grubością 18,12 mm jest cieńszy od koncepcji, mimo wypukłego szafirowego kryształu pokrywającego tarczę, która musi wytrzymać nacisk 7,5 tony. I chociaż istnieje wybór między zwykłymi bransoletami gumowymi i stalowymi, flagowa wersja jest wykonana z piaskowanego tytanu klasy 5 i jest wyposażona w pasek NATO wykonany z przędzy poliamidowej pochodzącej z recyklingu sieci rybackich.

Jako mile widziane echo tej koncepcji, Omega zachowała projekt, który stworzyła dla występów w tym tytanowym modelu, części zegarka, które łączą pasek z kopertą. Zintegrowane z korpusem obudowy pozostają otwarte, ponieważ najwyraźniej zmniejsza to punkty naprężenia na głębokości oceanu. Omega nazwała je „mantami” ze względu na ich podobieństwo do płatów głowowych manty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj