Najnowsze badania dowodzą, że nowy lek na odchudzanie opracowany przez Amgen może zapewnić lepsze wyniki przy mniejszej liczbie zastrzyków niż obecne terapie, takie jak Ozempic i Wegovy.

Uczestnicy badania, którzy byli otyli lub mieli nadwagę, stracili średnio 20 proc. masy ciała w ciągu 12 miesięcy, co wskazuje, że mogliby schudnąć więcej, gdyby pozostali na leczeniu MariTide przez dłuższy czas.

Osoby, które przyjmowały MariTide na cukrzycę typu 2, również doświadczyły spadku masy ciała średnio o 17 proc. w tym samym czasie. Jest to wynik lepszy niż ten, który jest osiągalny przy zastosowaniu preparatu Wegovy (utrata 15 proc. masy ciała), który jest bardziej skuteczny niż popularny Ozempic.

MariTide był podawany co miesiąc lub rzadziej, podczas gdy obecne leki odchudzające są zwykle przyjmowane co tydzień.

— Biorąc pod uwagę unikalny, zróżnicowany i konkurencyjny profil MariTide, postrzegamy go jako potencjalnie najlepszą w swojej klasie opcję leczenia dla pacjentów — powiedział „Newsweekowi” rzecznik Amgen.

Wiele krytycznych uwag dotyczących leków odchudzających, takich jak Wegovy, dotyczy ich skutków ubocznych, które mogą obejmować wymioty, nudności, biegunkę i inne. Badania wykazały, że z tych powodów pacjenci mogą mieć trudności z przyjmowaniem leku przez długi czas.

Jednak osoby przyjmujące MariTide zgłosiły znacznie mniej takich skutków ubocznych — tylko 11 proc. zdecydowało się przerwać przyjmowanie leku przed zakończeniem badania, a mniej niż 8 proc. zrobiło to z powodu skutków ubocznych ze strony układu pokarmowego.

U osób, które doświadczyły nudności i wymiotów, były one zazwyczaj krótkotrwałe i wystąpiły wkrótce po wstrzyknięciu, zwłaszcza w przypadku pierwszej dawki.

— Zaobserwowaliśmy bardzo niskie wskaźniki przerwania leczenia w tym badaniu — powiedział rzecznik Amgen. — Ponadto ponad 90 proc. kwalifikujących się pacjentów zdecydowało się kontynuować drugą część badania przez kolejny rok terapii.

Obecnie trwa druga część badania fazy 2 MariTide, a zanim lek trafi na rynek, przeprowadzone zostanie badanie fazy 3.

Większość leków odchudzających dostępnych obecnie na rynku to agoniści receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), które naśladują hormon sytości GLP-1 w celu obniżenia poziomu cukru we krwi, zmniejszenia apetytu, spowolnienia trawienia i zachęcenia do utraty wagi.

MariTide zawiera również antagonistów receptora polipeptydu insulinotropowego zależnego od glukozy (GIPR), które zostały zaprojektowane tak, aby blokować receptory hormonu zwanego GIP, wpływając na poziom cukru we krwi, magazynowanie tłuszczu i apetyt.

Firma Amgen połączyła agonistów receptora GLP-1 z antagonistami GIPR, wiążąc je ze sobą krótkimi łańcuchami aminokwasów (fragmentami białek).

— Zarówno dane genetyczne ludzi, jak i dane z badań na zwierzętach sugerują, że antagonizm GIPR jest związany z utratą masy ciała — powiedział rzecznik Angem. — Dane przedkliniczne sugerują, że istnieje synergizm w skuteczności odchudzania poprzez połączenie agonisty GLP-1R i antagonisty GIPR.

Dr Naveed Sattar, badacz medyczny i profesor medycyny metabolicznej na Uniwersytecie w Glasgow w Szkocji, powiedział, że wyniki są „bardzo obiecujące”.

— Jeśli wyniki fazy 3 wykażą podobne korzyści i utrzymujące się bezpieczeństwo, MariTide, lek o rzadszych wymaganiach dotyczących dawkowania niż obecne opcje, może być bardzo znaczącą nową terapią dla osób żyjących z otyłością i cukrzycą — powiedział Sattar w oświadczeniu.

Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version