Tracisz kilogramy, ale one i tak wracają? Nic dziwnego. Według badań otyłość to przewlekła choroba nawracająca i do skutecznej walki z nią nie wystarczy tylko zasada „mniej jeść”
Lekarze biją na alarm! Epidemia otyłości nabiera rozpędu. Na otyłość cierpi ponad 20 proc. Polaków. Alarmują też spece od publicznych finansów, bo leczenie chorób wynikających z otyłości kosztuje krocie (w Polsce według raportu NIK około 9 mld zł rocznie).
Dlatego coraz częściej uwagę na wagę obywateli zwracają instytucje rządowe. Pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Zdrowia wprowadziło pilotażowy program holistycznego leczenia otyłości. To obecnie najsilniejszy światowy trend na froncie walki ze zbędnymi kilogramami. Naukowcy przekonują bowiem, że problemy z utrzymaniem szczupłej sylwetki to nie tylko kwestia łakomstwa i braku ruchu – mają one podłoże biologiczne i psychiczne. Dlatego o otyłości mówią jako o chorobie metabolicznej – w dodatku przewlekłej i nawracającej – którą trzeba leczyć, stosując jednocześnie farmakologię, psychoterapię oraz tradycyjne metody, czyli dietę i ćwiczenia fizyczne.
Jednym z głównych filarów leczenia otyłości jest farmakoterapia. W ostatnich latach ogromnym powodzeniem cieszyły się leki z grupy analogów GLP-1 przyczyniające się do utraty wagi. Hitem okazały się np. Wegovy (leczy też choroby układu krążenia) czy Ozempic, lek na cukrzycę typu 2, którego „skutkiem ubocznym” bywa spektakularna redukcja masy ciała pacjenta. Choć to lek na receptę, wiele osób brało go bez kontroli lekarza. Takiego ryzyka nie ma przy leczeniu holistycznym. Lekarze z klinik zajmujących się leczeniem holistycznym otyłości przepisują najskuteczniejsze dla danej osoby preparaty na otyłość i czuwają nad bezpieczeństwem ich przyjmowania.
Skuteczność holistycznego leczenia otyłości wynika też z docenienia roli psychoterapii w walce pacjenta z nadwagą. Wsparcie psychologa pozwala nie tylko zmotywować do działania, ale przede wszystkim dotrzeć do źródła problemów – większość otyłych osób sięga po jedzenie, bo nie umie inaczej rozładować stresu.
Holistyczne leczenie otyłości
prof. Alina Kuryłowicz, Klinika Holi
Holistyczne leczenie otyłości jest nie tylko skuteczniejsze i bardziej bezpieczne niż działanie na własną rękę, ale też łatwiejsze dla pacjenta, którego wspiera zespół specjalistów: lekarz, który dobiera właściwą farmakoterapię, psycholog, dietetyk czy bariatra. Pacjent może również liczyć na wsparcie specjalistów zajmujących się leczeniem chorób wynikających z otyłości, m.in. endokrynologa, diabetologa, hepatologa. Specjaliści korzystają z nowoczesnych metod terapii. Holistyczna metoda leczenia otyłości jest skuteczna, ale nie jest to szybki sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów. W Klinice Holi dążymy do tego, aby redukcja masy pacjentów wynosiła około 0,5 kg na tydzień, i nie chcemy tego tempa zwiększać, ponieważ jest ono optymalne i pozwala organizmowi na adaptację do zachodzących w nim zmian. Przy holistycznym leczeniu otyłości łatwiej jest też wypracować zdrowe nawyki żywieniowe i wprowadzić prozdrowotny styl życia.

