Jak tłumaczył Dariusz Joński, Jarosław Kaczyński był „ważnym świadkiem” komisji ds. wyborów korespondencyjnych, ponieważ „pojawiły się wcześniej zawiadomienia NIK wobec pana Morawieckiego, innych ważnych osób, a nikt nie badał tego wątku politycznego”. – Świadek Jarosław Kaczyński nigdy nic podpisał, ale podejmował najważniejsze decyzje – podkreślił po piątkowym posiedzeniu.
Przewodniczący komisji wskazał, że prezes PiS „był zwykłym posłem, ale podejmował najważniejsze decyzje dotyczące terminu i sposobu przeprowadzenia wyborów„. – To on nie liczył się zupełnie z głosem drugiej osoby w państwie, która ogłaszała wybory, Elżbiety Witek. To on traktował jako chłopca na posyłki premiera Mateusza Morawieckiego, który podpisywał decyzję i nikt ich do końca nie wykonywał – wyliczał.
„Sprawstwo kierownicze”. Lista zarzutów komisji wobec Jarosława Kaczyńskiego
Joński podkreślił, iż raport będzie „aktem oskarżenia”. – Nikt nie może ponad prawem i dlatego raport będzie aktem oskarżenia wobec ośmiu lat rządów PiS-u i takiego „patopaństwa”, które stworzyło PiS – ocenił.
Wyjaśnił, że wniosek do prokuratury ws. Kaczyńskiego będzie dotyczył jego „sprawczości kierowniczej”. – Za to, że to on podejmował decyzję, mimo że nie miał żadnych do tego uprawnień. Ani marszałek Witek, ani premier, nie uprawnili go do tego, żeby decydował o terminie i sposobie przeprowadzenia wyborów – uzasadnił.
Poinformował również, że komisja chce złożyć inne zawiadomienie – na działania byłego premiera Mateusza Morawieckiego. – Bez podstawy prawnej, z analizami na biurku, ze świadomością tego, że podpisanie tych decyzji to odpowiedzialność karna, majątkowa i konstytucyjna – mimo to podpisał decyzję, przez którą wydano prawie 100 milionów – mówił.
Jak dodał, „czekamy jeszcze na dokumenty z prokuratury”. – Być może w przyszłym tygodniu, albo w pierwszym tygodniu czerwca będą konfrontacje – powiedział, zapewniając, że nie będzie zbędnej zwłoki, ponieważ „opinia publiczna oczekuje osądzenia tych ludzi przez niezawisły sąd”.
Elżbieta Witek, Jacek Sasin, Mariusz Kamiński. Komisja zapowiada inne wnioski
Wniosków do prokuratury będzie więcej. – Nad całością procesu legislacyjnego czuwa marszałek Sejmu. Ma olbrzymią władzę w tym kraju. I stąd też będzie również doniesienie na Elżbietę Witek. Za to, że tak ważna ustawa była przeprowadzana z pogwałceniem prawa – zapowiedział wiceprzewodniczący komisji Jacek Karnowski (KO).
Do prokuratury zostaną również zgłoszone wnioski ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez Jacka Sasina, Mariusza Kamińskiego, a także byłe kierownictwo Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
– Zajmowaliśmy się urzędnikami, którzy mieli zrealizować decyzję, ale też musieli działać w granicy i na podstawie prawa. Oni ponoszą odpowiedzialność z punktu widzenia prawa spółek handlowych – wskazał Bartosz Romowicz, wiceszef komisji (Trzecia Droga)