Specjalny wysłannik: Donald Trump przekazał, że emerytowany generał Keith Kellogg zostanie specjalnym wysłannikiem Bia³ego Domu w sprawie konfliktu w Ukrainie. „Miał wybitną karierę wojskową i biznesową, w tym sprawował bardzo wrażliwe funkcje w zakresie bezpieczeństwa narodowego w mojej pierwszej administracji. Był ze mną od samego początku! Razem zapewnimy pokój przez siłę i sprawimy, że Ameryka i świat będą znowu bezpieczne!” – napisał prezydent elekt.
Co zawiera plan specjalnego wysłannika Donalda Trumpa? Zakłada on „zamrożenie linii frontu poprzez zawieszenie broni”. W zamian za zgodę na to zostałyby ograniczone sankcje nałożone na Rosję. Po podpisaniu porozumienia pokojowego, które odpowiadałoby Ukrainie, sankcje miałyby zostać całkowicie zniesione. Według planu koszty odbudowy Ukrainy miałyby zostać pokryte z pieniêdzy z cła z rosyjskich surowców energetycznych. Kijów za to miałby zrezygnować z walki o odzyskanie okupowanego terytorium. Mógłby się o to starać jednie za pomocą dyplomacji.
„Putin będzie się rozkoszował”: „Plan ten daje Ukrainie szansę na zakończenie przemocy w momencie, gdy kraj ten ponosi porażki na wszystkich frontach” – podkreśla CNN. „Ale rozpoczyna się proces, którym przebiegły Putin będzie się rozkoszował. Wykorzystywanie zawieszenia broni i słabości Zachodu to jego mocna strona, moment, na który czekał prawie trzy lata” – zaznacza. Jak czytamy, plan ten bowiem pokazuje „zmęczenie Zachodu”, że zachodnie wartości nic nie znaczą, a produkcja nie nadąża za Rosją. „To ponury kompromis w ponurej wojnie. Ale może jej nie zakończyć, a zamiast tego otworzyć nowy rozdział, w którym jedność i wsparcie Zachodu zaczną się kruszyć, a Putin zbliży się, zarówno przy stole negocjacyjnym, jak i na froncie, do swoich celów” – pisze CNN.
Gen. Keith Kellogg to emerytowany wojskowy i weteran wojny w Wietnamie. W trakcie poprzedniej kadencji Donalda Trumpa był doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego w biurze wiceprezydenta Mike’a Pence’a. Obecnie pracuje w think tanku America First Policy Institute, w którym przedstawia różne propozycje dotyczące tego, jak może wyglądać polityka bezpieczeństwa narodowego nowej administracji.
Czytaj także: Zaskakujące słowa Zełenskiego ws. NATO. Mówi o utracie terytorium. Pierwszy raz.
Źródło: CNN