Deweloperki Fundusz Gwarancyjny (w skrócie DFG) to fundusz, którego zasady określa ustawa z 20 maja 2021 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Jego celem jest ochrona środków pieniężnych osób nabywających lokale mieszkalne na rynku pierwotnym, które są w trakcie budowy.
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Co to jest?
Zgodnie z informacjami podanymi na stronie dfg.ufg.pl, Deweloperski Fundusz Gwarancyjny obejmuje inwestycje, których sprzedaż została rozpoczęta przez dewelopera od 1 lipca 2022 roku. Obsługą Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Jak działa DFG? Deweloper musi odprowadzać składki na mieszkaniowe rachunki powiernicze. Owe składki zabezpieczają wpłaty klientów nabywających nieruchomości. Wówczas, w przypadku upadłości dewelopera (lub wystąpieniu innych sytuacji, które zostały określone w ustawie) i nagłego zakończenia inwestycji, instytucja zwraca klientowi zainwestowane pieniądze.
Koniec okresu przejściowego. Odczuwalne zmiany od lipca
Pomimo tego, że Deweloperski Fundusz Gwarancyjny chroni nabywców mieszkań z rynku pierwotnego sprzedawanych przez deweloperów od 1 lipca 2022 roku, to jednak dopiero od 2 lipca 2024 roku wszystkie osoby podpisujące umowy deweloperskie są chronione za sprawą DFG. Z czego to wynika?
Jeżeli deweloper sprzedał choć jedno mieszkanie (w ramach jednej inwestycji) przed 1 lipca 2022 roku, to przez kolejne dwa lata wszystkie mieszkania w ramach tej samej inwestycji mogły być przez niego sprzedawane wedle starych przepisów, a więc bez ochrony Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.
Warto wspomnieć, że ochrona Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego obejmuje jedynie osoby fizyczne będące konsumentami. Z zabezpieczenia mogą skorzystać wyłącznie ci nabywcy, którzy dokonują czynności prawnych niezwiązanych bezpośrednio z działalnością gospodarczą lub zawodową, a więc kupują nieruchomość na swój prywatny użytek.