W Warszawie na placu przed Muzeum Wojska Polskiego trwają obchody 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. Na miejscu obecni są wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska i marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Obchody rozpoczęły się od odśpiewania hymnu Polski oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego, z kolei na maszty wciągnięto flagi Rzeczpospolitej oraz NATO. Wojsko oddało z armat 25 salw, jako symbol 25-lecia naszego kraju w Sojuszu.

25-lecie Polski w NATO. Hołownia: Polska jest Paktem Północnoatlantyckim

– Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, stojąc przed wami, ale i tymi, którzy są już po tamtej stronie, to powiedzieć dziękuję. Polska, nie tylko jest w Pakcie Północnoatlantyckim, ale nim jest. Jesteśmy nim wszyscy. Obywatele RP starający się o bezpieczeństwo, ale i wy, żołnierze i żołnierki – zaczął swoje przemówienie Szymon Hołownia.

Marszałek Sejmu nadmienił, że świętując 25-lecie Polski w NATO „jesteśmy w innym miejscu”. – Nie jesteśmy świeżym państwem w Sojuszu (…) Szanując przeszłość, musimy patrzeć w przyszłość. Wiemy dziś, jak wielki wysiłek wkłada RP w to, żeby mieć armię dostatecznie wyposażoną i wszystkich nas gotowych do służby, jeśli zajdzie taka konieczność – mówił.

Zostaniemy ludźmi pokoju w czasach wojny – podkreślił Hołownia. Zwracając się do żołnierzy, nadmienił, że są oni nam potrzebni. 

Szef MON: Chcemy żyć w pokoju, bo znamy cenę wojny

Władysław Kosiniak-Kamysz nadmienił z kolei, że „wolność potrzebuje siły”, a umiłowanie do wolności jest w kodzie genetycznym Polaków. – W historii ci, którzy występowali przeciwko nam, występowali także przeciwko wolności drugiego człowieka – zaznaczył.

– Przystąpienie do Sojuszu jest konsekwencją walki zbrojnej i politycznej (…) Duch Polski nie umarł, państwo się odrodziło, a Zachód zrozumiał swój błąd – kontynuował szef MON. – Polska jest lojalnym sojusznikiem Paktu – dodał.

– Żeby mieć siłę do obrony, do wolności, trzeba się zbroić i być gotowym na każdy scenariusz. Te 25 lat to gigantyczna transformacja Wojska Polskiego (…) i wykazania się przez te lata lojalnością – mówił Kosiniak-Kamysz.

Minister obrony narodowej dodał również, że dzięki polskim żołnierzom kraj jest bezpieczniejszy. – Chcemy żyć w pokoju, bo znamy cenę wojny. Chcemy, żeby pokój zwyciężył, bo nie ma nic cenniejszego niż życie drugiego człowieka – podkreślił. Jak dodał, Polska musi spełnić trzy wysiłki – dyplomatyczny, zbrojeniowy oraz dążący do odbudowania wspólnoty. 

– W 25. rocznicę przystąpienia Polski do NATO chylę czoła przed tymi, którzy ponieśli największą ofiarę służąc Polsce. Cześć i chwała bohaterom, niech żyje Polska – zakończył.

25. rocznica dołączenia Polski do NATO

We wtorek prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk przybyli do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie Joe Bidena. Prezydent Polski zapowiadał, że podczas spotkania poruszone zostaną takie kwestie, jak m.in. obecna sytuacja NATO, przyszłe rozszerzenie sojuszu – m.in. o Ukrainę – a także współpraca polsko-amerykańska czy polskie zakupy zbrojeniowe w USA. 

Spotkanie polityków zbiega się z 25. rocznicą przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version