Na stronie Sejmu pojawiła się informacja o zwołaniu posiedzenia Komisja do Spraw Dzieci i Młodzieży. Tematem dyskusji będzie „rozpatrzenie informacji na temat zagrożeń dla dzieci i młodzieży w świecie cyfrowym” . Wśród zagadnień wymieniono m.in. freak fighty, patostreaming oraz kwestie realnej weryfikacji wieku użytkowników i ochrony małoletnich w mediach.
Posiedzenie odbędzie się w budynku Sejmu 8 listopada 2024 roku o godz. 9. W czasie spotkania głos mają zabrać: minister cyfryzacji, minister sprawiedliwości, prezes Urzędu Ochrony Komunikacji Elektronicznej, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Freak fighty. Premier: Powinny być ograniczenia dostępu dla dzieci
O freak fighty i patostreaming był pytany przez dziennikarza Polsat News premier Donald Tusk podczas wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. – Nie jestem fanem freak fightów (…) Mamy wiele takich zdarzeń, nie nazwę ich sportowymi, które promują brutalność, wulgarność. To nie jest fajne widowisko – powiedział premier.
– Uważam, że to, co jest patosportem czy też patostreamingiem powinno być ograniczone, jeśli chodzi o dostęp dla najmłodszych. Nie prowadzimy żadnych prac w tej sprawie – dodał.
Donald Tusk zapowiedział, że będzie rozmawiał z liderami koalicji 15 października o możliwości wprowadzenia ewentualnych ograniczeń dotyczących m.in. godziny emisji gal, tak jak ma to miejsce w przypadku np. reklam piwa. – Prac żadnych nie prowadzimy, bo przed jakąkolwiek formy cenzury będę się strzegł. Nie wykluczam, że jakiś pomysł, który ograniczyłby dostęp dzieci do tego typu widowisk, będzie niezbędny. Ja na pewno będę robił wszystko, żeby dzieci nie były poddawane presji takiej brutalności i zwykłego chamstwa – stwierdził.
Szef rządu zaapelował do rodziców i szkół, by „chronić dzieci przed szerzącą się patologią i promocją brutalności”.
Freak fighty. Rzecznik Praw Obywatelskich reaguje
Temat freak fightów i patostreamingu poruszyła w ostatnich dniach stacja Polsat News. Głos w tej sprawie zabrali parlamentarzyści oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.
RPO powołał się na pochodzące z mediów społecznościowych materiały dostarczane do jego biura. Jak wskazał, dochodziło tam do „nękania, poniżania ludzi, do pochwalania działalności przestępczej”.
– Wszędzie tam, gdzie jest nadzwyczajna brutalność, gdzie w głowy i w serca naszych dzieci i młodzieży wtłacza się niewłaściwe treści, powinna być mądra interwencja, oparta o ekspertyzy i przemyślenia fachowców – stwierdził były premier Mateusz Morawiecki.
– Na listopad mamy zaplanowane posiedzenie dotyczące dostępu dzieci do treści szkodliwych – powiedziała Monika Rosa na antenie Polsat News. Dodała, że na spotkaniu resort cyfryzacji ma przedstawić projekt ustawy, która będzie chronić małoletnich przed szkodliwymi treściami dostępnymi w sieci, między innymi poprzez wprowadzenie realnej weryfikacji wieku.