Żelki z octem to modny suplement, który rzekomo ma wspomagać trawienie, a dodatkowo leczyć wzdęcia, trądzik i dodawać energii. Eksperci nie są jednak przekonani co do ich cudownych właściwości. Proponują tańsze i skuteczniejsze zamienniki.
Twórcy treści na TikToku, często w ramach płatnej współpracy z markami suplementów, promują żelki z octu jabłkowego jako zdrową żywność.
W jednym z filmów, z 7 milionami wyświetleń i ponad 300 000 polubień, @jcgotdeals twierdzi, że dzięki żelkom schudła ze 113 kg do 77 kg. — Te żelki naprawdę czynią cuda — zachwala.
— W indywidualnych przypadkach efekty mogą się różnić — zastrzegła dietetyczka Catherine Gervacio w rozmowie z „Newsweekiem”. Dodała, że niektórym osobom przyjmowanie suplementu może przynieść korzyści.
— Mogą wspomagać trawienie, spowalniać wchłanianie cukru i regulować poziom glukozy we krwi po posiłkach — wyliczała. Niektórzy dietetycy zalecają stosowanie octu jabłkowego przed posiłkami, aby wspomóc trawienie poprzez zwiększenie kwasowości żołądka.
Pokarmy, które pomagają spowolnić wchłanianie cukru i zrównoważyć poziom cukru we krwi, mogą zmniejszyć ryzyko chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca i otyłość, a także poprawić poziom energii w ciągu dnia.
Gervacio zaznaczyła jednak, że „jest niewiele badań, które potwierdzają, że ocet jabłkowy może regulować poziom cukru, a odnotowane efekty były dość skromne”.
— Potrzebne są szerzej zakrojone, bardziej rygorystyczne badania, aby potwierdzić te korzyści. Nie ma silnych dwodów naukowych na rzekomo cudowne właściwości octu — podkreślałą dietetyczka.
Ocet jabłkowy jest stosowany jako zdrowa żywność od czasów starożytnych. Lekarz osteopata dr Joseph Mercola powiedział „Newsweekowi”, że „dobroczynne działanie octu jabłkowego wynika z jego unikalnego składu i procesu fermentacji”.
— Podczas fermentacji na ocćie powstaje tzw. matka — złożona matryca „dobrych” bakterii, enzymów i białek, które przyczyniają się do jego właściwości probiotycznych. Składniki te wspierają zdrowie układu trawiennego i ułatwiają trawienie — tłumaczył.
Mercola powiedział, że główny aktywny związek octu jabłkowego — kwas octowy — został powiązany z lepszą regulacją poziomu cukru we krwi, a niektóre badania sugerują, że wypicie niewielkiej ilości octu przed jedzeniem może chronić przed skokami glukozy.
Dodał, że niektóre badania sugerują, że ocet jabłkowy może wspomagać kontrolę wagi „poprzez wpływ na sytość i funkcje metaboliczne”.
Płynny ocet lepszy niż żelki?
Jednak żelki z octu jabłkowego mogą nie mieć takich samych właściwości jak płynny ocet jabłkowy. — Żelki zwykle zawierają znacznie mniej kwasu octowego niż płynny ocet. Myślę, że są mniej skuteczne — ocenił Mercola.
— Przeciętnej osobie zażywanie tego suplementu nie przyniesie raczej większych korzyści. Zawartość octu w żelkach jest różna, często niższa niż dawka aktywna — powiedziała „Newsweekowi” terapeutka żywieniowa Esther Baylis z Wellswood Health.
Dodała, że w badaniach, w których stwierdzono, że ocet jabłkowy daje obiecujące wyniki w kontroli masy ciała, uczestnikom podawano łyżkę stołową octu dziennie, podczas gdy niektóre marki octowych żelek zawierają mniej niż pół kropli octu na żelkę.
— Dostępne w sprzedaży żelki często zawierają ocet w formie proszku, substancje słodzące, sztuczne dodatki i konserwanty, które osłabiają korzyści zdrowotne — mówiła Baylis.
— Niektóre marki dodają do żelek witaminy, takie jak B9 i B12, aby zwiększyć ich atrakcyjność, jednak dodatki te niekoniecznie sprawiają, że działąją równie skutecznie, co płynny ocet — stwierdziła.
Mercola zaleca robienie żelek w domu — z octu, żelatyny i naturalnych substancji słodzących, takich jak miód lub syrop klonowy.
Gervacio powiedziała, że nie ma nic złego w wypróbowaniu żelek. Ostrzegła jednak, że „w przypadku każdego suplementu, kluczem jest umiar”. — Jeśli masz wrażliwy układ trawienny lub przyjmujesz leki, warto skonsultować się z lekarzem — dodała.
Zdaniem Baylis ocet jabłkowy lepiej włączyć do diety „bez konieczności przyjmowania suplementów”. Zasugerowała, by połączyć łyżkę octu z dwiema łyżkami oliwy z oliwek extra vergine i stosować tę mieszankę jako sos sałatkowy.
Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.