Nowa północnokoreańska organizacja badawcza opublikowała zjadliwy raport wymierzony w prezydenta Korei Południowej Yoon Suk Yeola, pisząc, że jego przywództwo naraziło sojusznika USA na większe ryzyko wojny nuklearnej.
Północnokoreańska państwowa Centralna Agencja Informacyjna (KCNA) podała w niedzielę, że „biała księga ujawniająca kryminalne barwy i nędzną sytuację Yoona” została opublikowana poprzedniego dnia przez — wcześniej nieznaną — organizację badawczą określaną jako Instytut Studiów nad Wrogim Państwem.
— Katastrofalna polityka Yoona naraziła Republikę Korei na niebezpieczeństwo wojny nuklearnej — podaje KCNA cytując autorów z instytutu.
Powoływali się oni na wypowiedzi Yoona, który należy do konserwatywnego ugrupowania politycznego i jest nieustępliwy w sprawie Korei Północnej. Ma to być dowód na eskalację wrogości na Półwyspie Koreańskim.
Kto wypowiedział pakt?
Przykładem takiej postawy miał być komentarz Yoona z 2022 r. dotyczący tego, że Południe musi poczynić „przytłaczająco lepsze przygotowania wojenne”, aby osiągnąć pokój. Miał on też mówić o tym, że atak nuklearny doprowadziłby do „końca reżimu [Kim Dzong Una]”.
Północnokoreański instytut skrytykował również Yoona za zatwierdzenie w czerwcu zawieszenia porozumienia wojskowego z 2018 r., które zostało osiągnięte w krótkim okresie ocieplenia stosunków między oboma krajami. Pakt zakładał, że obie strony zgodzą się na zmniejszenie napięć granicznych, ustanowienie strefy zakazu lotów wzdłuż strefy zdemilitaryzowanej i zaprzestanie ćwiczeń artyleryjskich.
Po tym, jak Korea Północna z powodzeniem wystrzeliła swojego pierwszego satelitę szpiegowskiego na orbitę w listopadzie 2023 r., Korea Południowa częściowo zawiesiła porozumienie, wznawiając loty obserwacyjne. W odpowiedzi Pjongjang oświadczył, że „nie jest już związany” dokumentem i odrzucił środki prowadzące do budowy zaufania.
Północnokoreański instytut potępił również sojusz Korei Południowej ze Stanami Zjednoczonymi i rosnącą współpracę wojskową z Japonią.
W dokumencie podkreślono zobowiązania podjęte przez prezydenta Joe Bidena i Yoona w kwietniu 2023 r. w celu zintensyfikowania dialogu i wymiany informacji na temat zagrożeń nuklearnych. Odniesiono się również do powstania amerykańsko-południowokoreańskiej grupy konsultacyjnej ds. nuklearnych, utworzonej podczas tego szczytu w celu koordynacji działań w zakresie rozpoznawania zagrożenia i dostosowania planowania nuklearnego USA do południowokoreańskich sił konwencjonalnych.
Korea Północna mówi o krucjacie
KCNA przytoczyła porównanie Korei Południowej do „przyczółka” dla zagranicznych sił prowadzących krucjatę w XXI w.
Rzecznik południowokoreańskiego Ministerstwa Zjednoczenia Koo Byoungsam powiedział dziennikarzom w poniedziałek, że Instytut Studiów nad Wrogimi Państwami jest prawdopodobnie zmienioną wersją Narodowego Instytutu Zjednoczenia.
Podmiot ten działał w ramach Departamentu Zjednoczonego Frontu rządzącej Partii Robotniczej i był odpowiedzialny za analizę polityki Korei Południowej i promowanie północnokoreańskiej wizji zjednoczenia na warunkach korzystnych dla reżimu Kima.
Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska” .