Marcin Kierwiński gościł w poniedziałkowy poranek na antenie radia RMF FM. Minister do spraw koordynowania odbudowy terenów popowodziowych przekazał, że rząd wypłacił poszkodowanym przez żywioł ponad 300 milionów złotych pomocy.
Polityk przyznał jednak, że dotychczasowy proces wypłacania zapomóg i rewitalizacji „nie jest wystarczający”.
– W zeszłym tygodniu razem z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Tomaszem Siemoniakiem rozmawialiśmy z wojewodami i dostali oni jasne polecenie, że proces wypłat musi przyspieszyć. Tempo tych wypłat jest niesatysfakcjonujące i będzie przyspieszone – ocenił.
Powódź. Marcin Kierwiński o pomocy dla poszkodowanych. „Będzie przyspieszona”
Minister podkreślił, że część świadczeń dla poszkodowanych była przekazywana dopiero po oszacowaniu strat przez specjalne komisje gminne, co wydłużyło czas, w którym powodzianie otrzymali niezbędne na odbudowę pieniądze.
Dodał, że w niedzielę rząd przekazał na pomoc dodatkowe 100 milionów złotych, a „w ciągu najbliższych godzin” ponad 1000 osób powinno dostać do 200 tysięcy złotych zapomogi.
Odnosząc się do zarzutów, że w niektórych samorządach brakowało ludzi do obsługi składanych przez mieszkańców wniosków o wypłaty, Marcin Kierwiński odparł, iż władze centralne stale podejmują decyzje o przemieszczaniu urzędników z innych województw na Dolny Śląsk i Opolszczyznę. – Opowieści o tym że nie reagowaliśmy, nie przesuwaliśmy ludzi, są nieprawdzie – stwierdził.
Sejm. Nowelizacja ustawy powodziowej procedowana
Marcin Kierwiński potwierdził również, że rząd od trzech tygodni upraszcza procedury wypłacania kolejnych świadczeń.
– Rozszerzony zostanie katalog osób, które mogą wydawać decyzje w tym zakresie i jest przygotowana stosowna poprawka, by wprowadzić system zaliczkowy, jak tylko stosowne dokumenty zostały już złożone – powiedział, informując, że stosowane propozycje jest już w Sejmie.
Minister wyraził nadzieję, że procedowanie nowelizacji ustawy powodziowej będzie „bardzo szybkie”. – Tam jest bardzo wiele rzeczy, które w prawie musimy zmienić, na przykład możliwość wprowadzenia 100 proc. dotacji dla jednostek samorządu terytorialnego na odbudowę infrastruktury – wskazał.