Nadchodzą zimne noce. Przytulenie się do partnera lub partnerki może wydawać się atrakcyjne. Ale z najnowszych badań naukowców wynika, że nie każdy czerpie korzyści ze spania obok ukochanej osoby.
Według sondaży, badających długoletnie związki, mniej więcej jeden na sześciu dorosłych twierdzi, że wolałby spać w innym łóżku niż jego partner lub w zupełnie innym pokoju. Zjawisko to jest tak powszechne, że zyskało swój własny przydomek: rozwód przez sen.
— „Rozwód przez sen” to temat budzący podziały i często ludzie kojarzą go z rozpadem związku — powiedziała „Newsweekowi” Kora Habinakova, ekspert ds. snu w firmie Sleepseeker. — Nie jest to jednak prawdą. Dzielenie z kimś łóżka może często prowadzić do niespokojnego snu, a ponieważ sen jest jeszcze ważniejszy w zimie, „rozwód” może być kluczem do pomocy w związku.
Wystarczająca ilość snu jest ważna dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego o każdej porze roku, ale badania sugerują, że może być jeszcze ważniejsza zimą.
Badanie opublikowane w czasopiśmie „Frontiers” w lutym 2023 r. wykazało, że zimą ludzie śpią więcej i spędzają dłuższe okresy w regenerującym śnie REM. To, dlaczego potrzebujemy więcej snu zimą, nie jest jeszcze w pełni zrozumiałe, ale naukowcy uważają, że mniej światła słonecznego i niższe temperatury są prawdopodobnie czynnikami przyczyniającymi się do tego.
— Ze względu na zmiany w liczbie godzin dziennych i zwiększoną produkcję melatoniny, zimą często czujemy się bardziej senni, więc dobra rutyna snu jest niezbędna, aby czuć się bardziej wypoczętym — mówi Habinakova. — Brak snu może nasilać objawy sezonowego zaburzenia afektywnego, a nawet do niego prowadzić.
Dla niektórych osób spanie z partnerem lub partnerką może faktycznie poprawić jakość snu. Jednak w przypadku wielu innych osób tak się nie dzieje.
— Istnieje wiele indywidualnych czynników, które mogą przyczynić się do zgodności snu pary — powiedziała „Newsweekowi” Wendy Troxel, starszy naukowiec behawioralny w think tanku RAND Corporation i profesor na University of Pittsburgh i University of Utah. — Jeśli jeden z partnerów ma tendencję do bardzo lekkiego snu, para może napotkać więcej wyzwań podczas dzielenia łóżka. Nawet najmniejsze hałasy lub ruchy mogą zakłócić ich sen.
— Jeśli masz partnera, który chrapie, rzuca się i przewraca, kradnie pościel, ma inny wzorzec snu i czuwania niż ty — np. on jest sową, a ty skowronkiem — lub angażuje się w inne zachowania zakłócające sen, takie jak przewijanie telefonu lub naleganie na pozostawienie włączonego telewizora na całą noc, są to czynniki, które mogą zakłócać twój sen i potencjalnie prowadzić również do konfliktów w związku!
Liczne badania wykazały, że brak snu odbija się na naszej zdolności do kontrolowania emocji, uwagi i osądu, co może potencjalnie wpłynąć na związek w dłuższej perspektywie.
— Zły wzorzec snu może powodować drażliwość, wahania nastroju oraz zaburzenia komunikacji i rozwiązywania problemów, z których wszystkie mogą nadwyrężyć twój związek — powiedziała Habinakova. — Tak więc, jeśli zauważysz, że tracisz sen z powodu nawyków swoich lub partnera, spanie osobno może być idealnym sposobem, aby pomóc wam obojgu poczuć się bardziej wypoczętymi.
— „Rozwód przez sen” niekoniecznie wymaga całkowitego zakazu wspólnego spania — powiedział „Newsweekowi” psycholog kliniczny i specjalista ds. snu Michael Breus, założyciel strony internetowej Sleep Doctor.
— W wielu przypadkach mam do czynienia z sytuacją, w której jedna osoba śpi cztery noce w tygodniu sama, a następnie w weekendy ze swoim partnerem — powiedział Breus. — Spanie w jednym łóżku NIE wpływa na siłę związku.
Spanie w oddzielnych łóżkach w tej samej sypialni jest również opcją, jeśli nadal chcesz spać w tym samym pokoju co twój partner. — Ten rodzaj rozwodu podczas snu jest idealny dla każdego, kto zmaga się z niepokojem partnera w łóżku — powiedziała Habinakova. — Może jednak nie być odpowiedni dla par o różnych wzorcach snu lub jeśli problemem jest chrapanie.
Jeśli nadal wolisz spać w tym samym łóżku co twój partner, Breus ma kilka prostych wskazówek:
Kup większy materac.
Rozwiąż problem chrapania i porozmawiaj ze specjalistą ds. snu.
Wypróbuj różne pozycje do spania.
Komunikuj się ze swoim partnerem.
Spraw, by pokój był bardziej przyjazny dla snu.
Tekst opublikowany na stronie Newsweek.com. Tytuł i lead od redakcji „Newsweek Polska”.