Ta informacja może niektórych wprawić w zdumienie, ale zbyt niska temperatura w mieszkaniu i zakręcone kaloryfery mogą skutkować nałożeniem na nas konsekwencji finansowych. Wolnoć Tomku w swoim domku? Nie do końca. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych muszą dostosować się do obowiązujących przepisów.
Jaka temperatura powinna panować w pomieszczeniach?
A przepisy mówią, że temperatura w pomieszczeniach powinna wynosić przynajmniej 20 stopni Celsjusza. Dotyczy to sypialni i pokoi dziennych, bo temperatura w łazienkach może być wyższa. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mają jednak prawo narzucić indywidualne kryteria i obniżyć lub podwyższyć temperaturę minimalną.
Mandat za zakręcony grzejnik
Jeśli wspólnota uchwali, jaka temperatura powinna panować w pomieszczeniach w budynku wielorodzinnym, a mieszkańcy nie będą przestrzegać zasad i zaczną zakręcać grzejniki, mogą zapłacić karę. W sprawie może interweniować spółdzielnia mieszkaniowa, ponieważ zakręcanie grzejników w mieszkaniu może być traktowane jako nadużycie i nieprzestrzeganie regulaminu. W takiej sytuacji mandaty sięgają nawet 500 zł.