Prezydent Czech Petr Pavel podpisał ustawę ws. reformy emerytalnej, przygotowanej przez rząd Petra Fiali. Zakłada ona stopniowe wydłużenie wieku emerytalnego do 67. roku życia. Obecnie nasi południowi sąsiedzi kończą aktywność zawodową w wieku 65 lat (dotyczy to zarówno kobiet i mężczyzn).
Wiek emerytalny w Czechach wzrośnie
Jak wspomniano, wiek emerytalny w Czechach będzie wzrastał stopniowo. Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, w wieku 67 lat na emeryturę będą przechodzić osoby urodzone po 1988 roku. Reforma emerytalna zakłada również m.in. obniżenie podstawy naliczania świadczeń, jak również ograniczenie liczby profesji uprawnionych do wcześniejszej emerytury.
Rządzący przekonują, że zmiany w systemie zapewnią wystarczającą ilość pieniędzy na wypłatę w przyszłości emerytur dzisiejszym 30- i 40-latkom. Podobnie mówi wielu ekspertów, według których dotychczasowy system emerytalny w Czechach jest długoterminowo nie do utrzymania i prowadzi do systematycznego zadłużania państwa.
– Zamiast nierealistycznych populistycznych działań, które systematycznie zadłużały państwo, rząd proponuje rozsądne i długoterminowe rozwiązanie – przekonywał cytowany przez Money.pl Michal Veselý, czeski ekspert ds. emerytur.
Inaczej do tej kwestii podchodzi opozycja, która zapowiada, że w przypadku przejęcia władzy zniesie część założeń reformy emerytalnej, którą określa jako „aspołeczną”.
Tymczasem wraz z początkiem przyszłego roku ruszy reforma emerytalna w Portugalii. Zakłada ona, że wiek emerytalny wzrośnie do 66 lat i 7 miesięcy, co oznacza, że obywatele będą pracować dłużej o trzy miesiące dłużej niż obecnie. Na tym jednak nie koniec zmian, bowiem w 2026 roku wiek emerytalny ma osiągnąć poziom 66 lat i 9 miesięcy.