Cztery nowe ssaki, osiem gatunków ryb, trzy gatunki płazów i 10 gatunków motyli odkryto podczas wyprawy do Alto Mayo, chronionego obszaru amazońskiego lasu deszczowego.
W trakcie ekspedycji naukowcy z organizacji non-profit Conservation International i członkowie lokalnych społeczności zwrócili uwagę także na 48 innych gatunków zwierząt, jednak potrzebne będą dalsze badania w celu ustalenia, czy są one nowe.
Peru: Odkryto nowy gatunek wiewiórki karłowatej i niezwykłą „otyłą” rybę
Szczególne zainteresowanie wzbudza m.in. nowy gatunek wiewiórki karłowatej. Zwierzę mierzy zaledwie 14 cm, co stanowi nieco ponad połowę długości występującej w Polsce wiewiórki pospolitej, która mierzy od 20 do 24 cm.
– Łatwo mieści się w dłoni. Ma uroczy, kasztanowo-brązowy kolor, jest bardzo szybka – mówił Trond Larsen z Conservation International. – Szybko skacze i chowa się na drzewach – podkreślał.
Zupełną nowością było odkrycie „otyłej” ryby o niespotykanym wcześniej kształcie. Rdzenni mieszkańcy, którzy pomagali w wyprawie, wiedzieli już o jej istnieniu, ale naukowców zszokowała kulista i powiększająca się głową zwierzęcia – nigdy wcześniej czegoś takiego nie spotkali.
Peru. Odkryli nowy rodzaj myszy. Jeden z najrzadszych gryzoni na świecie
Zaskoczeniem był także nowy gatunek kolczastej myszy, której nazwa najlepiej oddaje sierść tego gryzonia. Pokrywające jej ciało wyjątkowo sztywne włoski pełnią funkcję podobną do kolców u jeża.
Odkryto również zupełnie nowy rodzaj innej myszy – wodno-lądowej, która ma łapy częściowo połączone błoną i żywi się owadami wodnymi.
Zwierzę należy do grupy półwodnych gryzoni uważanych za jedne z najrzadszych na świecie. Dotychczas kilka znanych gatunków zostało zauważonych przez naukowców zaledwie parę razy.
Owocna ekspedycja w Peru. „To naprawdę niesamowite”
– Odkrywanie tak wielu nowych gatunków jest naprawdę niesamowite, zwłaszcza w tak ukształtowanym przez człowieka środowisku – mówił Trond Larsen.
Yulisa Tuwi z plemienia Awajún, która pomagała w badaniach, stwierdziła z kolei, że wyprawa pozwali jej społeczności „chronić swoją kulturę, zasoby naturalne i swoje terytorium”, gdyż zapewnia lepsze zrozumienie dla lokalnych ekosystemów. – Ludzie z Awajún mają rozległą tradycyjną wiedzę o lasach, zwierzętach i roślinach, z którymi żyją obok – mówiła kobieta.
Alto Mayo to obszar chroniony w północnym Peru, obejmujący różnorodne ekosystemy i terytoria rdzennej ludności.