Rzecznik ukraińskiej brygady, walczącej na liniach frontu w obwodzie charkowskim, przekazał w piątek, że siły Kijowa przeprowadziły swój pierwszy atak na lądzie wyłącznie przy użyciu bezzałogowych pojazdów naziemnych (UGV) i dronów z widokiem z pierwszej osoby (FPV) zamiast piechoty. Do natarcia doszło w pobliżu wsi Łypci na północ od Charkowa.
Według relacji wojskowego ofensywa przeszła pomyślnie. Nie podał jednak, jakie pozycje rosyjskie zostały zniszczone podczas ataku.
Ukraina-Rosja. Pierwszy bezzałogowy atak naziemny armii Kijowa
Rzecznik podkreślił, że jego oddział zastosował kilkadziesiąt pojazdów UGV, które były wyposażone w karabiny maszynowe. Bezzałogowce zastosowane były również do oczyszczania pola bitwy z min.
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) zauważa, że osiągnięcie Ukraińców dowodzi staraniom Kijowa na rzecz rozwijania i wykorzystywania innowacyjnych technologii w operacjach militarnych.
„Ukraińscy urzędnicy wielokrotnie podkreślali wysiłki na rzecz używania nowoczesnych rozwiązań w celu zrównoważenia ograniczeń liczebności armii ukraińskiej w porównaniu do rosyjskiej” – czytamy w najnowszym raporcie. Takie działania mają pomóc ograniczyć starty w personelu wojskowym w zamian za „marginalne zyski terytorialne” – wskazuje ISW.
Wojna w Ukrainie. Kijów rozwija bezzałogowe systemy walki
Think tank wskazuje również, że jednocześnie Ukraina kontynuuje rozwój produkcji dronów. „Sztab Generalny poinformował, że zakończono testy drona, przymocowanego do światłowodów, które będą bardziej odporne na zakłócenia walki w sferze elektronicznej” – podkreśla ISW.
W starania armii dołączają się także przedsiębiorstwa produkujące bezzałogowce. „Niedawno zmontowano prototyp pierwszego drona FPV, wykonanego wyłącznie z komponentów wyprodukowanych w Ukrainie” – czytamy.
ISW podkreśla przy tym, że Moskwa nie pozostaje bierna na rozwój technologiczny Kijowa. Siły rosyjskie również zastosowały w ostatnim czasie zaawansowane drony w obwodzie kurskim oraz poszczególnych odcinkach frontu na terytorium Ukrainy.
Źródło: Instytut Studiów nad Wojną