W poniedziałek wieczorem prezydent Duda przekazał we wpisie na portalu X, że rozmawiał z Salome Zurabiszwili o sytuacji w Gruzji. „Zapewniłem panią prezydent o moim niezachwianym poparciu dla jej przywództwa i europejskich aspiracji narodu gruzińskiego” – podkreślił Duda. Jak dodał, „mają oni niezbywalne prawo do dążenia do zjednoczonej Europy„.
„Nowe wybory zgodnie z zaleceniami OBWE są sposobem na wyjście z obecnego kryzysu” – napisał prezydent Duda.
Gruzja. Fala protestów w kraju po wyborach parlamentarnych
Od październikowych wyborów parlamentarnych w Gruzji trwa kryzys polityczny. Wybory wygrała partia Gruzińskie Marzenie; wyniki wyborów nie zostały jednak uznane przez proeuropejską opozycję, a prezydent Salome Zurabiszwili stwierdziła, że zostały zmanipulowane.
Pod koniec listopada gruziński rząd zawiesił negocjacje w sprawie przystąpienia Gruzji do Unii Europejskiej, co wywołało trwające do dziś w Tbilisi innych miastach protesty, do których wielokrotnie dołączała wspierająca europejskie aspiracje Gruzji prezydent.
Kryzys polityczny w Gruzji. Prezydent domaga się nowych wyborów parlamentarnych
Z kolei w połowie grudnia kolegium elektorów wybrało na nowego prezydenta Gruzji związanego z GM Micheila Kawelaszwilego; po raz pierwszy prezydent Gruzji nie został wyłoniony w wyborach bezpośrednich.
Na 29 grudnia zaplanowana jest inauguracja nowego szefa państwa. Zurabiszwili zapowiedziała, że w obliczu braku legalnego parlamentu w Gruzji nie uzna wyboru nowego prezydenta i domaga się wyznaczenia terminu nowych wyborów parlamentarnych przez partię rządzącą; postulat ten podzielają protestujący Gruzini.
Po wyborach parlamentarnych w Gruzji OBWE wskazywała, że podczas głosowania zaobserwowano nieprawidłowości, a wybory odbyły się „z naruszeniem zasad demokracji”.