Tragedia w Koszalinie: Do interwencji służb w związku z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla doszło w jednym z mieszkań przy ul. Mickiewicza. Przebywały w nim trzy dorosłe osoby i dwoje dzieci. Nie udało się uratować kobiety, do szpitala trafiło dwoje dzieci. Dwie pozostałe dorosłe osoby były w dobrym stanie. Na miejscu działały dwa zastępy straży pożarnej.
Groźny tlenek węgla: Czad to silnie trujący, bezbarwny i bezwonny gaz. Jego potencjalne źródła to m.in. kominki, gazowe podgrzewacze wody i gazowe kuchnie. „Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania” – wyjaśniają strażacy z Koszalina.
Skutki zatrucia: Czad dostaje się do organizmu człowieka poprzez układ oddechowy, potem trafia do krwioobiegu. „W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć” – wyjaśnia straż pożarna.
Przeczytaj o szczegółach nowego rozporządzenia. Czujniki czadu i dymu mają być obowiązkowe
Źródła: TVP Szczecin, KM PSP Koszalin