Impact to nie tylko porywające wystąpienia i interesujące debaty. Co roku podczas wydarzenia można spotkać autorki i autorów światowych bestsellerów. Wiemy kto 14-15 maja przyjedzie do Poznania.
Już od trzech lat podczas wydarzenia działa Impact Bookstore — księgarnia, w której można znaleźć książki pozwalające zagłębić się w tematy poruszane podczas wystąpień na żywo. Autorkami i autorami wielu z nich są mówcy i mówczynie, z którymi w Bookstore można zamienić kilka słów i zdobyć dedykację.
Podczas poprzedniej edycji wydarzenia w Impact Bookstore dostępnych było prawie sto tytułów, a o tym, jakim cieszyły się zainteresowaniem, świadczy fakt, że statystycznie książkę kupił co drugi uczestnik Impact’24.
Bestsellerami okazały się „Koniec świata to dopiero początek” Petera Zeihana, doskonały wywiad rzeka „Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim” czy „Droga do niewolności. Rosja, Europa, Ameryka” Timothy’ego Snydera – do tych autorów ustawiały się także najdłuższe kolejki.
Pod względem ciekawych książek i autorów Impact’25 zapowiada się równie interesująco. Swą obecność potwierdziły już takie intelektualne sławy jak politolog Francis Fukuyama, nagradzana publicystka Anne Applebaum, doradca francuskiego prezydenta w kwestiach AI, znany z oryginalnego stylu (sprawdźcie jego broszkę z pająkiem!) Cédric Villani, publicysta „Financial Times” Martin Wolf czy Anda Rottenberg.
Kontynuację będzie miała seria Impact Books, wydawana dotychczas m.in. we współpracy z takimi wydawnictwami jak Znak, Rebis, Zysk i S-ka, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Kobiece czy Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Już wiemy, że w tym roku Impact będzie partnerem merytorycznym nowego wydania biblii marketingu autorstwa Philipa Kotlera, czyli książki „Marketing 2.0”, oraz współwydawcą polskich edycji „Pracy emocjonalnej” Rose Hackmann oraz „How to Win an Information War” Petera Pomerantseva (Wydawnictwo Krytyki Politycznej).
Przedstawiamy książki autorek i autorów, którzy wystąpią na Impact’25
FRANCIS FUKUYAMA „Zamieszanie z liberalizmem”, Rebis 2024
Liberalizm od narodzin był atakowany zarówno przez konserwatystów, jak i postępowców, a dziś wielu go odrzuca jako doktrynę przestarzałą. Francis Fukuyama tym razem nie ogłasza końca historii, ale skrupulatnie przedstawia argumenty przemawiające za klasycznymi założeniami liberalizmu i przeciw nim: konieczności przestrzegania praworządności i niezawisłości sędziowskiej, uznaniu, że cel jednak nie uświęca środków, a nade wszystko – przyjęciu zasady traktowania wszystkich ludzi z równym szacunkiem. W rezultacie otrzymujemy prezentację liberalizmu jako największej nadziei demokracji XXI wieku.
ANNE APPLEBAUM „Koncern Autokracja. Dyktatorzy, którzy chcą rządzić światem”, Wydawnictwo Agora 2024
Wydaje nam się, że wiemy, jak wygląda państwo autokratyczne: na czele stoi wszechmocny przywódca. Kontroluje on policję polityczną, która grozi ludziom przemocą. Są źli kolaboranci i kilku odważnych dysydentów.
Ale w XXI wieku autokracja wygląda inaczej – to nie jeden dyktator, ale wyrafinowane sieci złożone z podatnych na korupcję struktur finansowych, technologii nadzoru i profesjonalnych propagandystów. Laureatka Nagrody Pulitzera, bestsellerowa autorka „New York Timesa”, publicystka „The Atlantic” wzywa demokratyczne rządy oraz nas samych do zwalczania tego nowego zagrożenia.
ANNA LEMBKE „Niewolnicy dopaminy. Jak odnaleźć równowagę w epoce obfitości”, Wydawnictwo Zysk i S-ka 2023
Żyjemy w czasach bezprecedensowego dostępu do bodźców zapewniających poczucie zadowolenia: substancje uzależniające, jedzenie, hazard, zakupy, gry, wiadomości, seksting, Facebook, Instagram, YouTube, Twitter… Te bodźce mają ogromną moc, a smartfon działa jak kroplówka, która dwadzieścia cztery godziny na dobę dostarcza nam dopaminę. Na podstawie prawdziwych, czasem szokujących historii pacjentów psychiatra Anna Lembke wyjaśnia, jak działa neurobiologiczny mechanizm nagrody, tłumaczy, dlaczego nieustanne dążenie do przyjemności prowadzi do bólu i co możemy zrobić, by utrzymać w ryzach niepohamowane dążenie do przyjemności.
STEPHEN HOLMES, IVAN KRASTEV „Światło, które zgasło. Jak Zachód zawiódł swoich wyznawców”, Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2024
Po upadku muru berlińskiego obywatele Europy Środkowej z nadzieją spoglądali w przyszłość, licząc, że już wkrótce na pełnych prawach dołączą do Zachodu. Rzeczywistość okazała się jednak mniej kolorowa, niż zakładano. Politycy sięgnęli po ksenofobiczny język, populistyczne recepty, a nawet autokratyczne metody rządzenia. „Światło, które zgasło” to błyskotliwa analiza przemian ostatnich trzydziestu lat autorstwa wybitnych myślicieli z dwóch stron dawnej żelaznej kurtyny. Krastev i Holmes, Bułgar i Amerykanin, przekonują, że kryzys liberalnej polityki to nie problem Wschodu, lecz proces globalny.
MARK LEONARD „Wiek nie-pokoju. Współzależność jako źródło konfliktu”, Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2022
Od zakończenia zimnej wojny światowi przywódcy integrowali światową gospodarkę w nadziei, że nastanie wieczny pokój. Tymczasem wszystko wyszło na opak: zamiast wiecznego pokoju w globalnej wiosce obserwujemy multiplikację konfliktów i niezdolność do współpracy w tak istotnych kwestiach jak zmiany klimatu czy pandemia. Mark Leonard, szef think-tanku ECFR i ekspert od stosunków międzynarodowych, opisuje swoje wrażenia z miejsc, w których decyduje się przyszłość naszej planety – od siedziby Facebooka przez laboratoria rozpoznawania twarzy w Chinach aż po pałace prezydenckie i tajne bazy wojskowe. „Wiek nie-pokoju” to świetne wprowadzenie do dzisiejszej geopolityki.
CÉDRIC VILLANI „Narodziny twierdzenia, czyli matematyka na gorąco”, Oficyna Wydawnicza Atut 2018
Zastanawialiście się kiedyś, jak powstają matematyczne odkrycia? Czy matematyk faktycznie z ołówkiem w ręku i nieprzytomnym wzrokiem myśli, jak dojść do ładu z tymi równaniami? Cédric Villani jest międzynarodową sławą matematyczną, laureatem Medalu Fieldsa, który wśród matematyków jest odpowiednikiem Nagrody Nobla. Książka to pamiętnik opisujący powstawanie pracy, która zdecydowała o przyznaniu tego wyróżnienia. To pierwsza taka pozycja, która ukazuje czytelnikowi dzień po dniu, jak tworzy się wielką matematykę. A przy okazji można sprawdzić, czy w zdobyciu nagrody pomógł Villaniemu trzymany przez niego w kieszeni miniaturowy dinozaur.
MARTIN WOLF „The crisis of democratic capitalism”, Penguin Books 2024
Na całym świecie coraz odważniej wybrzmiewają głosy, że kapitalizm poradziłby sobie lepiej bez demokracji. Inni odpowiadają, że i demokracja bez kapitalizmu miałaby się zgoła lepiej. Martin Wolf, wpływowy publicysta ekonomiczny „Financial Timesa”, dowodzi, że mylą się jedni i drudzy. Ta przenikliwa książka śledzi długą historię burzliwych relacji między demokracją a kapitalizmem i pokazuje, że choć demokratyczny kapitalizm faktycznie popadł dziś w kryzys, to zdecydowanie warto go ratować.
HUMA ABEDIN „Both/And. A Life in many worlds”, Simone & Schuster 2021
Ten bestseller „New York Timesa” to niezwykły memuar słynnej doradczyni Hillary Clinton, która była uczestniczką kluczowych momentów XXI-wiecznej polityki – porozumienia z Camp David, ataku z 11 września 2001, inauguracji pierwszego afroamerykańskiego prezydenta w historii Stanów Zjednoczonych oraz konwencji, na której nominację na prezydencką kandydatkę otrzymała pierwsza kobieta w historii USA. Abedin opowiada w tym wszystkim swoją osobistą historię osoby, która weszła na amerykańskie polityczne salony z rodziny pakistańskich intelektualistów i dyplomatów. Książka ukaże się w 2026 roku po polsku wspólnym staraniem Impact CEE oraz Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
ANDA ROTTENBERG „Schyłek. Dziennik 2019-2022”, OsnoVa 2024
Anda Rottenberg, kuratorka wystaw, krytyczka sztuki, pisarka, przez całe życie pisze dziennik. Publikuje cyklicznie fragmenty z różnych okresów. Wydany właśnie dziennik obejmuje lata 2019-2022. Autorka dzieli się w nim refleksjami na temat starości, ciała, które odmawia posłuszeństwa, zbliżania się do końca życia. Jednocześnie widzimy ją jako osobę aktywną, która podróżuje po świecie i po kraju, odwiedza galerie, festiwale teatralne czy biennale sztuki. Schyłek to także zapiski z czasu pandemii, okresu odcięcia od ludzi i kultury. Nawet w tym czasie autorka nie zaprzestaje aktywności. Przygotowuje książkę kulinarną złożoną z przepisów podesłanych przez znajomych i przyjaciół – powstaje „Kuchnia towarzyska”.
W serii Impact Books po polsku ukażą się:
ROSE HACKMAN „Praca emocjonalna. Jak niewidzialna praca kształtuje nasze życie i jak poznać się na własnej sile”
Niemal każdego dnia musimy dostosowywać nasze emocje, żeby zadowolić innych – pomóc im odnaleźć się w danej sytuacji lub poprawić im nastrój. Ta praca emocjonalna jest czymś kluczowym dla naszego społeczeństwa i gospodarki, często jednak pozostaje niedostrzegana. W tej przełomowej książce Rose Hackmann, dziennikarka „Guardiana”, dzieli się opowieściami setek kobiet, żeby prześledzić historię tego rodzaju pracy i pokazać codzienne przejawy tego zjawiska. Książka ukaże się w serii Impact Books Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
PETER POMERANTSEV „How to Win an Information War”
Peter Pomerantsev, autor świetnie przyjętych w Polsce książek „Jądro dziwności” oraz „To nie jest propaganda”, tym razem przedstawia nam postać cichego bohatera II wojny światowej – Thomasa Seftona Delmera, który tworząc postać „dobrego Niemca” ukrywającego się pod pseudonimem Der Chef, toczył zaciętą walkę z hitlerowską machiną propagandową. Ta niesamowita i nieznana szerzej historia jest jednak tylko pretekstem do rozważań na temat dzisiejszej wojennej propagandy, a Pomerantsev staje się wiernym uczniem Delmera walczącym z kłamstwami reżimu Putina. Fascynująca lektura. Książka ukaże się w serii Impact Books Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
PHILIP KOTLER „Marketing 2.0”
„Marketing” to fundamentalne dzieło Philipa Kotlera – człowieka, którego wpływ na rozwój i popularyzację marketingu trudno przecenić. Książka ta od ponad czterdziestu lat jest biblią menedżerów nieustannie wzbudzającą emocje. Nowe wydanie traktuje o zagadnieniach składających się na nowoczesne, przystosowane do realiów XXI wieku zarządzanie marketingowe, umiejętnie łącząc teorię z praktyką dzięki wielu zaczerpniętym z życia przykładom. Impact będzie partnerem merytorycznym tego wydania.
Przy pisaniu tekstu korzystałem z materiałów promocyjnych wydawców.
Tekst pochodzi z „Impact Magazine”, specjalnego dodatku do noworocznego wydania „Newsweeka”. Konferencja Impact ’25, która odbędzie się 14-15 maja.