Ambasador Krajewski zwrócił uwagę, że środowa uroczystość przebiegła w godnej i podniosłej atmosferze. Wzięli w niej udział przedstawiciele Polonii, duchowieństwa, korpusu konsularnego. Odbyło się uroczyste zdjęcie z masztu flag RP i UE, przekazanie tablicy informującej o siedzibie konsulatu oraz godła RP.
– To była godna, bardzo wzruszająca uroczystość. Widziałem łzy w oczach naszych rodaków. Zrobiliśmy to w sposób bardzo podniosły, tak jak na to zasługuje RP – powiedział ambasador.
Sankt Petersburg. Zamknięcie konsulatu RP. „Koniec misji w trudnych warunkach”
Uroczystość została podsumowana także w komunikacie Konsulatu Generalnego RP w Sankt Petersburgu.
„Przyszedł moment, żeby podziękować wam wszystkim, dla kogo było to miejsce ważne. Miejsce, które było wartością samą w sobie, zupełnie innym światem niż ten, który otaczał na co dzień, gdzie mogliście uzyskać pomoc, ale też realizować marzenia o lepszym świecie czy chociaż na chwilę oderwać się od rzeczywistości” – napisano w dniu zamknięcia placówki.
Konsulat przekazał podziękowania także „wszystkim polskim dyplomatom, dla których przez długie lata było to miejsce misji w bardzo trudnych warunkach„.
„Dziękujemy wszystkim Konsulom Generalnym, Wszystkim Dyrektorom Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, wszystkim pracownikom Konsulatu i Instytutu, a szczególnie tym wszystkim, którzy w ciągu ostatnich trzech lat z ogromnym poświęceniem realizowali swą misję już po rosyjskim ataku na Ukrainę. Dziękujemy Polakom i Polonii w Sankt Petersburgu” – czytamy w komunikacje.
Rosja zamyka polski konsulat. „Wrócimy w lepszych czasach”
W środę polskie flagi zniknęły z placówki w Sankt Petersburgu po 52 latach. – Głęboko wierzę, że w lepszych czasach powrócimy do Petersburga. Krótkowzroczna decyzja władz FR pokazuje, że moi gospodarze nie zdają sobie sprawy, że poprzez takie działania eskalują napięcie, bo ten konsulat służył ponad 50 lat dla dobra nie tylko naszych rodaków, ale również dla FR. Zapisał się na trwałe w historii tego miasta – powiedział Krajewski.
Decyzja Rosji o wycofaniu zgody to reakcja na ruch polskiego ministra spraw zagranicznych o zamknięciu Konsulatu Generalnego Rosji w Poznaniu, po stwierdzeniu przypadków powiązanego z władzami Rosji sabotażu na terenie Polski.
Kreml, opierając się na „zasadzie wzajemności”, uznał wówczas za persona non grata trzech członków personelu dyplomatycznego konsulatu generalnego Polski w Petersburgu. Dyplomaci musieli opuścić Rosję. „Moskwa podjęła i będzie nadal podejmować zdecydowane działania odwetowe wobec wszelkich nieprzyjaznych kroków podejmowanych przez Polskę wobec Rosji” – podano w komunikacie.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!