Wojska Władimira Putina korzystają w Ukrainie z broni chemicznej z czasów I wojny światowej — wynika z najnowszego raportu Instytutu Badań nad Wojną.
Pułkownik Ołeksandr Sztupun – rzecznik ukraińskiej grupy wojskowej Tawria działającej na południowo-wschodniej linii front – twierdzi, że siły rosyjskie używały „granatów K-51 z chloropikryną” podczas ataków na pozycje Kijowa.
Substancja ta jest powszechnie stosowana w rolnictwie ze względu na swoje właściwości bakterio-, grzybo-, chwasto- i owadobójcze. Była również wykorzystywana jako broń chemiczna ze względu na swoje działanie drażniące, szczególnie podczas I wojny światowej.
— Wróg nadal narusza zwyczaje wojenne i używa amunicji z trującymi substancjami pochodzenia chemicznego — powiedział Sztupun, cytowany przez ukraińską stronę internetową ArmyInform.
— Wczoraj zarejestrowano pięć takich ataków. Prawdopodobnie są to granaty K-51 z chloropikryną. Ale każdy taki przypadek jest badany osobno, przeprowadzane są odpowiednie analizy, a następnie jest on przekazywany do instytucji międzynarodowych — dodał Sztupun
Sztupun powiedział, że gaz jest szczególnie niebezpieczny, gdy dostanie się do ziemianek, choć dodał, że użycie zwykłych masek przeciwgazowych jest wystarczającą ochroną dla żołnierzy będących celem ataku.
„Newsweek” nie mógł niezależnie zweryfikować raportu i skontaktował się z rosyjskim ministerstwem obrony z prośbą o komentarz.
„Chloropikryna jest stosowana głównie jako fumigant gleby, który może być śmiertelny w przypadku wdychania. Czasami jest klasyfikowany jako środek kontroli zamieszek ze względu na jego szkodliwe i drażniące działanie” — zauważyła ISW w raporcie z 31 stycznia. Rosja jest sygnatariuszem Konwencji o zwalczaniu broni chemicznej, która zakazuje stosowania środków rozpraszania tłumu w działaniach wojennych.
Od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę w lutym 2022 r. pojawiło się wiele doniesień o użyciu przez rosyjskie wojska granatów chloropikrynowych K-51 przeciwko ukraińskim pozycjom na całej linii frontu. Moskwa oskarżyła również siły ukraińskie o użycie broni chemicznej w walkach wokół Soledaru i Bachmutu. Kijów temu zaprzeczył.
Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom wymieniają chloropikrynę jako „czynnik uszkadzający płuca”. Związek ten, jak twierdzi agencja, „ma silnie drażniący zapach”, a narażenie na jego działanie może być „silnie drażniące dla płuc, oczu i skóry”. Raporty z pól bitewnych z I wojny światowej mówią, że żołnierze narażeni na chloropikrynę często musieli zdejmować maski przeciwgazowe, aby zwymiotować.
Związek ten, „gdy został wystrzelony w wysokim stężeniu w określonym obszarze, przedostał się do masek i spowodował […] podrażnienie oczu, kaszel, wymioty i zapalenie dróg oddechowych” — wynika z dokumentów armii amerykańskiej Leavenworth Papers, które zostały opublikowane w 1984 r. Szczegółowo opisują one użycie broni chemicznej podczas I wojny światowej.
Tekst opublikowany w amerykańskiej edycji „Newsweeka”. Tytuł, lead i skróty od redakcji „Newsweek Polska”.