Badania przeprowadzone przez naukowców z Hinda and Arthur Marcus Institute for Aging Research z Harvard Medical School, rzucają nowe światło na wpływ temperatury w domu na funkcjonowanie mózgu osób starszych. Eksperci z Bostonu odkryli, że zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie temperatury w mieszkaniach mogą prowadzić do trudności poznawczych u seniorów.
W ramach rocznego projektu badawczego naukowcy monitorowali warunki termiczne w domach 47 seniorów, jednocześnie rejestrując zgłaszane przez nich problemy z koncentracją. Wyniki pokazały, że najmniejsza liczba trudności poznawczych występowała, gdy temperatura w pomieszczeniach utrzymywała się w przedziale 20-24°C. Odchylenia od tej normy, zarówno w stronę niższych, jak i wyższych wartości, powodowały wzrost ryzyka wystąpienia problemów z uwagą.
— Odkrycia te wskazują na konieczność opracowania polityki mieszkaniowej i interwencji w sferze zdrowia publicznego, które będą wspierać klimatyczną odporność osób starszych — komentuje Amir Baniassadi, główny autor badania. — W kontekście globalnego ocieplenia, dostęp do kontrolowanych środowisk termicznych staje się kluczowy dla zachowania zdrowia poznawczego seniorów.