W środę „Rzeczpospolita” opublikowała wyniki analiz ubiegłorocznych statystyk Sejmu, dotyczących posłów, którzy nie brali udziału w posiedzeniach Sejmu lub komisjach i nie dostarczyli usprawiedliwień z tych nieobecności.
Sejm. Lista nieobecnych posłów. Kto liderem?
Według danych liderem tego rankingu jest Andrzej Gut-Mostowy – poseł PiS z Zakopanego, były wiceminister turystyki. Opuścił on 20 posiedzeń Sejmu.
Poseł Gut-Mostowy w swoim tłumaczeniu dla „Rzeczpospolitej” powiedział, że „nie podpisuje się na liście posiedzeń Sejmu, choć na nich bywam, co można łatwo sprawdzić. I miał problemy ze zdrowiem latem”. – Zwolnień nie wysyłam, bo nie pobieram uposażenia – zaznaczył.
Nieobecności na komisjach w 2024 roku. Przodują posłowie PiS
Na posiedzeniach komisji w 2024 r. najczęściej nieobecnymi byli również posłowie PiS.
Pierwsza trójka posłów zrezygnowała 10 września z zasiadania w komisji ds. Pegasusa po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. – Złożyliśmy rezygnację na piśmie, która nie została uwzględniona przez przewodniczącą Magdalenę Srokę. Jesteśmy karani finansowo, co miesiąc z tego tytułu nie otrzymujemy ok. tysiąca złotych. To jest polityczna zemsta. Praca posła w komisjach jest deklaratywna – skomentował dla „Rz” poseł Łukaszewicz.
Zbigniew Ziobro i Marcin Romanowski. „Wyjątkowe” nieobecności
Poseł, który nie usprawiedliwi nieobecności, ma obniżane uposażenie poselskie i dietę o 1/30 za każdy dzień. Jak pisze „Rz”, największym nieobecnym w Sejmie w 2024 roku był Zbigniew Ziobro. Nie pojawiał się na obradach prawie przez roku. Jednak w odróżnieniu od innych posłów, Zbigniew Ziobro dostarczył usprawiedliwienie związane z chorobą.
Drugim „wyjątkowym” przypadkiem nieobecności w Sejmie jest Marcin Romanowski, który uciekł na Węgry. W związku z jego absencją, na początku stycznia marszałek Szymon Hołownia ogłosił, że prezydium Sejmu pozbawia go diety poselskiej jako że „są to środki związane z wykonywaniem przez posła mandatu na terenie kraju”.