W poniedziałek Rada Społeczna przy arcybiskupie poznańskim wydała oświadczenie w sprawie regulacji związków partnerskich. Podkreślono w nim, że według nauczania Kościoła katolickiego, „małżeństwo nie jest tylko ludzką instytucją, lecz wyrazem woli Bożej i ma swój początek w akcie stworzenia człowieka”.
„Małżeństwo jest otwarte na życie, co wyraża się zarówno w rodzicielstwie, jak też w innych formach budowania rodziny, np. przez adopcję. Stały związek rodzicielski kobiety i mężczyzny jest społecznym faktem, któremu kultura ludzka nadaje jedynie wtórnie pewne ramy prawne. Normy prawne rozpoznają i porządkują instytucję małżeństwa, ale nie kreują jej, tak jak wielu innych instytucji (np. własność, nieruchomość, pieniądz, czy sprzedaż)” – czytamy.
Związki partnerskie. Rada Społeczna wydała oświadczenie
Powołując się na „Uwagi dotyczące projektów legalizacji związków między osobami homoseksualnymi” Kongregacji Nauki Wiary Rada Społeczna przy arcybiskupie poznańskim wskazuje, że zalegalizowanie związków homoseksualnych powodowałoby „przysłonięcie niektórych fundamentalnych wartości moralnych i dewaluację instytucji małżeństwa”.
W oświadczeniu czytamy, że zasady postępowania, zwłaszcza moralne, w sferze rodzinnej stanowią podstawę kultury społecznej, ponieważ służą zapewnieniu istnienia społeczeństwa teraz i w przyszłości.
„Instytucja małżeństwa pozostaje też w ścisłym i skomplikowanym związku z problematyką wychowania dziecka, jego pochodzenia i alimentacji” – nadmienia Rada Społeczna, dodając, że polska konstytucja, wiążąc małżeństwo z rodzicielstwem i rodziną, „akcentuje potrzebę preferencyjnego zaangażowania się państwa w tworzenie i utrzymywanie instytucji małżeństwa”.
Dalej czytamy, że projektowana nowa regulacja określana jest mianem związku partnerskiego i „dotyczyć ma po pierwsze związków, które od dawna określane są w polskiej nomenklaturze prawnej mianem konkubinatu, jako mającego cechy stałości, opartego na współżyciu stron związku kobiety i mężczyzny”. „Jednak, po drugie, instytucja związku partnerskiego stanowić ma jednocześnie ramy prawne dla związków dwóch osób tej samej płci” – dodano.
„W tej mierze uwzględnić trzeba wspomniane powyżej stanowisko Kongregacji Nauki Wiary, wskazujące, że ’szacunek dla osób homoseksualnych nie może w żadnym wypadku prowadzić do aprobowania zachowania homoseksualnego albo do zalegalizowania związków homoseksualnych'” – nadmienia Rada.
Związki partnerskie a małżeństwo. „Cechy ideologizacji prawa rodzinnego”
Ponadto w oświadczeniu wskazano, że dążąc do osiągalnego uporządkowania życia społecznego, „system prawny uwzględnia zakwalifikowanie każdego obywatela tylko do jednej z dwóch płci. Zapewnia to klarowność i bezpieczeństwo sytuacji społecznej oraz psychicznej każdego człowieka, zakreślając zarazem jednoznacznie granice ochrony jego prywatności”.
„Próby zrównania związków partnerskich z małżeństwem zawieranym z intencją założenia rodziny wykazują pewne zagubienie, a nawet zaplątanie kategorialne i logiczne w odniesieniu do ochrony różnych dóbr osobistych i zrozumienia ich natury oraz zakresu, zwłaszcza wolności, prywatności czy rodzinności. Próby te noszą cechy ideologizacji prawa rodzinnego” – ocenia Rada Społeczna przy arcybiskupie poznańskim.
W wystosowanym oświadczeniu podkreślono również, że polski porządek prawny od lat przewiduje, także w odniesieniu do niemałżeńskich związków, „podstawowe formy ochrony ich praw zarówno osobistych jak i majątkowych, co daje także ochronę związkom osób tej samej płci”.
„Prawo rodzinne, a zwłaszcza instytucja małżeństwa, reguluje w bardzo złożony sposób najbardziej skomplikowaną sferę ludzkiej egzystencji i należy zdecydowanie przeciwdziałać podejmowaniu eksperymentów na tym polu” – uważa Rada, dodając przy tym, że skutków tych rewolucyjnych zmian „zdają się zupełnie nie ogarniać sami ich twórcy, stwarzając przez to zagrożenie rozmycia istotnych fundamentów funkcjonowania społeczeństwa i państwa”.
Związki partnerskie. Czego dotyczy projekt ustawy?
Założenia projektu wskazują, że związek partnerski zostaje zawarty, „gdy dwie osoby złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia o zawarciu tego związku„, również jeśli chodzi o osoby tej samej płci.