Nowa oferta ZUS ma pomóc pacjentom w powrocie do zdrowia i do pracy. Wczesna rehabilitacja powypadkowa często decyduje o tym, że leczenie trwa krócej i jest bardziej skuteczne. Podobnie jest w schorzeniach ośrodkowego układu nerwowego, czyli udarach czy urazach czaszkowo-mózgowych.
Nowe profile rehabilitacji od ZUS
Od lutego ZUS uruchamia profil wczesnej rehabilitacji powypadkowej, a od 1 kwietnia rozszerzy tę ofertę o rehabilitację osób ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Z pierwszej formy będzie można skorzystać w systemie stacjonarnym, druga natomiast obejmie zarówno leczenie stacjonarne, jak i ambulatoryjne.
Leczenie stacjonarne oznacza, że osobie wracającej do zdrowia ZUS opłaca nocleg, wyżywienie i zabiegi rehabilitacyjne w ośrodku, najczęściej w sanatorium. Turnus taki trwa około trzech tygodni, do tego dochodzi jeszcze zwrot kosztów dojazdu komunikacją miejską.
Natomiast w przypadku systemu ambulatoryjnego ZUS zapewnia pacjentowi 24 dni zabiegowe w placówce znajdującej się w miejscu jego zamieszkania. System stacjonarny nie obejmuje zakwaterowania i wyżywienia.
Kto może skorzystać z rehabilitacji leczniczej ZUS?
Rehabilitacja lecznicza ZUS ma na celu odciążenie systemu rentowego. Oznacza to, że mogą z niej skorzystać osoby, którym grozi długotrwała niezdolność do pracy, ale jednocześnie istnieje szansa na przywrócenie im sprawności umożliwiającej zarobkowanie.
Dotyczy to osób, które są ubezpieczone w ZUS i wciąż są zawodowo aktywne, czyli przebywają na zasiłku chorobowym, czasowej rencie czy też otrzymują świadczenie rehabilitacyjne. Z grupy tej nie są wyłączeni pracujący i ubezpieczeni emeryci oraz osoby starające się o rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne.
Jak się starać o rehabilitację na ZUS?
O przyznaniu leczenia rehabilitacyjnego na koszt ZUS decyduje lekarz orzecznik.
Najpierw należy udać się do lekarza rodzinnego, który wypełni wniosek PR-4. Wypełnione dokumenty pacjent składa w dowolnej placówce ZUS i czeka na wezwanie do lekarza orzecznika. Na wizytę u niego warto zabrać całą dotychczasową dokumentację medyczną.
Po wizycie lekarz orzecznik ZUS wyda skierowanie na rehabilitację, które przyjdzie pocztą.