Renty wdowie zostaną wypłacone od 1 lipca 2025 roku. Aby móc otrzymać świadczenie od tego terminu, seniorzy powinni złożyć wniosek najpóźniej do 31 lipca 2025 roku. Jeśli jednak wniosek zostanie złożony po tej dacie, renta wdowia zostanie wypłacona od miesiąca, w którym wpłynęła dokumentacja.
Czym jest renta wdowia?
Renta wdowia to nowe świadczenie mające na celu wsparcie finansowe osób, które straciły współmałżonka. Osoby, które są do niej uprawnione mogą wybrać jedną z dwóch opcji:
- 100 proc. renty rodzinnej oraz 15 proc. własnej emerytury lub renty,
- 100 proc. własnej emerytury lub renty oraz 15 proc. renty rodzinnej.
Dzięki temu seniorzy mogą dostosować wysokość otrzymywanych środków do swoich indywidualnych potrzeb. Renta wdowia ma przyczynić się do zmniejszenia ubóstwa wśród osób starszych, które często borykają się z trudnościami finansowymi po śmierci współmałżonka.
Kto może ubiegać się o rentę wdowią?
Renta wdowia przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny, wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Aby ubiegać się o rentę rodzinną po zmarłym małżonku, prawo do tego świadczenia musi zostać nabyte nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Świadczenie nie będzie przysługiwało osobom, które zawrą nowy związek małżeński po śmierci małżonka. Osoby, które obecnie pobierają tylko jedno z wymaganych świadczeń (np. emeryturę lub rentę), muszą najpierw uzyskać drugie świadczenie, aby móc złożyć wniosek o rentę wdowią.
Jak złożyć wniosek o rentę wdowią?
Wniosek o rentę wdowią należy złożyć na specjalnym formularzu ERWD, który można pobrać ze strony ZUS.
Dokument można wypełnić elektronicznie za pośrednictwem platformy PUE ZUS, dostarczyć osobiście do placówki lub przesłać pocztą.
Osoby, które nie czują się pewnie w kwestii formalności, mogą skorzystać z pomocy pracowników ZUS podczas wizyty w oddziale.
Jak przygotować się do wizyty w ZUS, aby złożyć wniosek o rentę wdowią?
Pracownicy ZUS pomogą w wypełnieniu wniosku o rentę wdowią. Aby jednak cały proces przebiegał sprawnie i bez komplikacji, będą potrzebować kilku kluczowych informacji. Jak przypomina ZUS w nowym komunikacie, pracownicy zapytają o numer PESEL, datę śmierci współmałżonka, po którym przysługuje renta rodzinna, oraz o to, czy małżonkowie prowadzili wspólne gospodarstwo domowe. Na wizytę w oddziale ZUS-u należy zabrać ze sobą:
- dokument tożsamości (dowód osobisty, e-Dowód w aplikacji mObywatel lub paszport),
- numer rachunku bankowego, na który ma być wypłacane świadczenie (można również pozostać przy dotychczasowej formie wypłaty np. poprzez pocztę).
Jeśli wnioskodawca posiada już przyznane oba świadczenia (własne oraz rentę rodzinną), nie jest wymagane dołączanie dodatkowych dokumentów.
Seniorzy, którzy mają wątpliwości, czy kwalifikują się do renty wdowiej, mogą skorzystać ze specjalnej ankiety dostępnej na stronie ZUS-u. Po jej wypełnieniu możliwe jest również skorzystanie z kalkulatora, który pozwala oszacować przewidywaną wysokość świadczenia. Dodatkowe pytania można kierować do konsultantów ZUS poprzez e-wizytę lub infolinię.