Stres sprawia, że ludzie czują się starsi niż w rzeczywistości. To zjawisko występuje we wszystkich grupach wiekowych, nawet wśród osób w kwiecie wieku.
Według badania przeprowadzonego przez Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne w 2022 r. ponad jedna czwarta dorosłych Amerykanów twierdzi, że czuje się zbyt zestresowana. Chroniczny poziom stresu może mieć szeroki wpływ zarówno na nasze samopoczucie psychiczne, jak i fizyczne, wywoływać lęk, depresję, choroby układu krążenia, astmę i cukrzycę. Stres może również prowadzić do chronicznego zmęczenia, otyłości, problemów trawiennych i zaburzeń układu odpornościowego, co łącznie może sprawić, że poczujemy się starsi niż w rzeczywistości.
— Istnieją badania, które mówią, że stres sprawia, że ludzie w średnim wieku czują się starsi niż w rzeczywistości — powiedziała Shevaun Neupert, profesor psychologii na North Carolina State University. — Literatura mówi nam także, że kiedy seniorzy czują się starsi, niż są w rzeczywistości, wiąże się to z szeregiem negatywnych skutków zdrowotnych.
![](https://ocdn.eu/pulscms/MDA_/0c1789c9dbb54754c0efd193b2a05d11.png)