W południowej Albanii, w regionie Vromonar, ekspedycja Neuron Atmos odkryła największe podziemne jezioro termalne na świecie.
Odkryto największe podziemne jezioro termalne na Ziemi
Odkrycie czeskich naukowców robi ogromne wrażenie. Prowadzili oni swoje badania od 2021 r. W czasie eksploracji ukrytego regionu granicznego między Albanią a Grecją, niedaleko miasta Leskovik, badacze zauważyli chmurę pary unoszącą się nad pasmem górskim. Okazało się, że na głębokości 100 metrów leży tafla wody oraz system jaskiń. Znajdowało się tam też ogromne jezioro.
Wykorzystali technologię LiDAR, polegającą na wystrzeliwaniu impulsów laserowych, które odbijając się, dostarczają informacji o ukształtowaniu terenu. Tak geolodzy zmierzyli jezioro.
Efekty przeszły ich najśmielsze oczekiwania. Okazało się, że jezioro mieści ok. 8335 m³ wody, czyli 3,5 basenu olimpijskiego. Ma 138 metrów długości i 42 szerokości. Naukowcy nazwali je Neuron – na cześć ich organizacji Neuron Foundation. Jest to największe tego typu jezioro na świecie. Badacze chcą kontynuować badania nad jeziorami geotermalnymi w tamtym regionie.
Odkrycie tego typu jeziora jest też istotne z punktu energii odnawialnej. Energetyka geotermalna opiera się na wykorzystaniu naturalnego ciepła Ziemi do wytwarzania energii elektrycznej i dostarczania ciepła. Ciepło to pochodzi z głębokich warstw skorupy Ziemskiej, gdzie temperatura rośnie wraz z głębokością.
Samo wykorzystanie tego naturalnego źródła energii nie jest niczym nowym. Geotermalne źródła, w których ciepła woda jest wyrzucana spod Ziemi na powierzchnię, są znane od starożytności i były wykorzystywane już przez Rzymian do ogrzewania łaźni i domów. Zasilały m.in. Termy Karacali, zbudowane w III wieku n.e. ogromne łaźnie publiczne w Rzymie.
Do niedawna jednak wykorzystanie energii geotermalnej było opłacalne tylko tam, gdzie naturalne źródła ciepła znajdowały się blisko powierzchni, na przykład tam, gdzie występują gejzery czy naturalne gorące źródła. Kraje o bardzo aktywnej geologii, na przykład Islandia, zdołały stworzyć duże elektrownie geotermalne, stanowiące główne źródło ich ogrzewania i energii elektrycznej.
W większości państw geotermia znajdowała jednak bardzo ograniczone zastosowania. W Polsce jest wykorzystywana m.in. na Podhalu. W USA dostarczała dotąd mniej niż 1 proc. całkowitej produkcji energii elektrycznej.