Zdaniem Vita Rakuszana należy zapobiec wtórnej fali uchodźców, np. mężczyzn chcących dołączyć do swoich rodzin.
Takie osoby, według ministra, będą musiały ubiegać się o prawo pobytu w taki sam sposób, jak inni cudzoziemcy. Mogliby też ubiegać się na ogólnych zasadach o azyl polityczny. Takie prawo mogłoby przysługiwać np. Ukraińcom z terenów okupowanych przez Rosjan.
Czechy. 400 tys. uchodźców z Ukrainy. Mogą stracić prawo do ochrony tymczasowej
W Czechach przebywa blisko 400 tysięcy uchodźców z Ukrainy, którzy korzystają z ochrony tymczasowej, przedłużanej na wniosek zainteresowanych na kolejny rok. Według Rakuszana prawo do ochrony tymczasowej wygaśnie z chwilą zawieszenia broni lub zakończenia wojny, ale wszyscy uchodźcy nadal będą mogli pozostać w Czechach przez określony czas, na przykład rok lub półtora.
Rakuszan stwierdził, że ogólnoeuropejskie rozwiązanie przygotowywane jest wspólnie z Polską, która przewodniczy obecnie Radzie Unii Europejskiej i do końca czerwca powinna powstać wstępna wersja propozycji. Powiedział, że na terenie UE mają powstać specjalne centra powrotów, które będą ułatwiać Ukraińcom powrót do ojczyzny. Jedno z nich ma powstać w Czechach.
Wojna w Ukrainie. Blisko trzy lata trwania konfliktu z Rosją
Pytania o przyszłość Ukraińców są zasadne. Wojna na wschodzie Europy trwa już blisko trzy lata, a nowa amerykańska administracja deklaruje jasno, że doprowadzi do zakończenia konfliktu.
Ostatnie wypowiedzi sekretarza obrony USA wskazują, że Ukraina nie ma co liczyć na powrót do terytorium sprzed 2014 roku. Nierealne jest również członkostwo Ukrainy w NATO. Ten postulat podnosi także strona rosyjska, oczekując konkretnych zapewnień niewstąpienia Kijowa do Sojuszu Północnoatlantyckiego.