Stan zdrowia papieża jest krytyczny: Franciszek w ciągu ostatniej doby miał cierpieć z powodu przedłużonego kryzysu astmatycznego, który wymagał podania tlenu. „Ojciec Święty jest nadal przytomny. Dzień spędził dzień w fotelu, choć odczuwając większy ból niż wczoraj. W tej chwili rokowania są powściągliwe” – napisali w sobotnim (22 lutego) oświadczeniu lekarze z rzymskiej kliniki Gemelli, w której jest papież. Zaznaczyli, że nie minęło ryzyko związane z pojawieniem się sepsy u Franciszka.
Komunikat o zaburzeniach oddechowym papieża: Są one wynikiem chronicznej astmy oskrzelowej. Watykan podał, że ostatnie badania krwi wskazują na anemię, dlatego przeprowadzono transfuzję krwi. W niedzielę 23 lutego papież nie będzie przewodniczył południowej modlitwie Anioł Pański. Opublikowany zostanie jednak tekst jego rozważań. Mszę świętą w bazylice watykańskiej dla diakonów z całego świata, obchodzących swój Jubileusz Roku Świętego, będzie celebrował arcybiskup Rino Fisichella. Lekarze podkreślili, że papież zostanie w szpitalu przez co najmniej kolejny tydzień.
Franciszek trafił do szpitala tydzień temu: Był hospitalizowany z powodu zapalenia oskrzeli. Papież miał trudności z oddychaniem, a ostatnie wystąpienia czytali za niego doradcy. Lekarze zalecili mu „absolutny odpoczynek”, połączenie kortyzonu i antybiotyków, a także dodatkowy tlen, gdy go potrzebuje. Przed hospitalizacją papież był pod opieką kardiologa i specjalisty chorób zakaźnych. W 2023 roku Franciszek trafił do szpitala z powodu zapalenia oskrzeli i przyjmował antybiotyki. W grudniu zeszłego roku nastąpił nawrót choroby.
Czytaj również: „Nowy komunikat Watykanu ws. stanu zdrowia papieża Franciszka. Lekarze o największej obawie”.
Źródła: AP, VaticanNews